Trwają prace nad nową ustawą o działalności gospodarczej

0
1182
views

Ministerstwo Gospodarki (MG) przygotowuje zmiany prawne, które mają ułatwić prowadzenie biznesu. Obowiązująca obecnie Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej zostanie zastąpiona przez Prawo działalności gospodarczej. Czy wraz z nową nazwą zmieni się położenie przedsiębiorców?

„Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej nie była wymieniana przez przedsiębiorców na pierwszym miejscu, kiedy mówili o tym, co przeszkadza im w prowadzeniu biznesu […]. Głównym kłopotem zawsze są podatki (ich wysokość oraz skomplikowanie), a także prawo związane z zatrudnianiem pracowników” – mówi serwisowi infoWire.pl Marek Siudaj z Tax Care. Mało tego, w wielu kwestiach, których dotyczy Ustawa, np. odnoszących się do zakładania biznesu, z biegiem lat następowała poprawa. Dlaczego zatem ten akt prawny jest tak często krytykowany przez przedsiębiorców, a MG zauważyło konieczność reformy?

Zdaniem Marka Siudaja główny problem polega na tym, że Ustawa od momentu, w którym powstała, ciągle jest nowelizowana. W dodatku wiele zmian było wprowadzanych na potrzebę chwili i część z nich z czasem zaczęła przeszkadzać. O ile początkowo Ustawa była bardzo zwięzła – liczyła niewiele artykułów – o tyle obecnie jest bardzo rozbudowana i skomplikowana. Podstawowym kłopotem są jednak wspomniane nowelizacje. „Jednym z największych problemów, z którymi przedsiębiorcy mają do czynienia, nawet nie jest to, że dana ustawa jest skomplikowana, tylko to, że notorycznie się zmienia […]. Te ciągłe zmiany są bardzo trudne. Przedsiębiorcy boją się, bo nigdy nie wiadomo, co w tej nowej ustawie się pojawi, do czego się będzie trzeba przygotowywać, ile to będzie kosztować. Nie ma stabilności systemu prawnego, który w dużym stopniu ułatwia życie” – informuje ekspert.

Być może wspomnianą stabilność systemu prawnego zapewni Prawo działalności gospodarczej. Aby tak się stało, nowe przepisy muszą mieć charakter horyzontalny – stanowić normy ogólne. Nie może być takiej sytuacji, że niektóre postanowienia prawne z innych ustaw – niekorzystne dla osób prowadzących własny biznes – będą z Prawem działalności gospodarczej sprzeczne, tak jak są często sprzeczne z Ustawą o swobodzie działalności gospodarczej. Tak naprawdę – aby położenie przedsiębiorców w naszym kraju uległo poprawie – zmiany wymagają więc nie tylko Ustawa, lecz także inne akty prawne.

Prawo działalności gospodarczej ma wprowadzić między innymi zasadę domniemanej uczciwości oraz prawo przedsiębiorcy do błędu. Planuje się, że ustawa wejdzie w życie w 2016 r.

InfoWire