Rusza Jarmark św. Dominika!

0
1186
views

Miliony gości, 753 lata tradycji, ponad tysiąc straganów, wyborne koncerty, 23 dni przedniej zabawy i jedyny niepowtarzalny klimat. W sobotę, 27 lipca ruszy Jarmark św. Dominika Anno Domini 2013.

Tradycji stanie się zadość, kiedy 753 razy zabrzmi największy bęben świata (10 metrów średnicy membrany, 1,5 metra wysokości i ponad 3 tony masy). Wówczas klucz do bram miasta oddany zostanie w ręce kupców. Główną postacią Ceremonii Otwarcia (godz. 12.00) będzie patron kupców – Hermes. I to nie jeden, bo pojawi się na Długim Targu w wielu wcieleniach i w wielu miejscach. Wypatrujcie go pilnie! Wieczorem, do bujania się w rytm „Konika na biegunach”, jarmarkowych gości zaprosi Urszula (godz. 21.30, Targ Węglowy). Po koncercie niebo rozświetli pokaz fajerwerków.

Jarmark w tym roku zajmie 41 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni, a  swoje wyroby zaprezentuje 1000 wystawców. Pośród dóbr wszelakich znajdą się stare, rzadkie i ciekawe: srebra, platery, wyroby z cyny, mosiądzu, żyrandole, lampy bufetowe, samowary, barometry, kominkowe zegary, stare szyldy i monety, a nawet kufle rezerwistów z okresu I wojny światowej.

Przebojem ubiegłorocznego jarmarku była „Koławka” – szumiąca morzem ławka w formie pierścienia. W tym roku dołączy do niej „Ławkoło”. Obydwie ławki będą zarazem miejscem książkokrążenia czyli punktem bookcrossingowym. Szykujcie książki!

Nie zabraknie też kierujących w najdziwniejsze kierunki świata „Dziwnowskazów” i obleganych przez zakochanych, zapewniających dobrą energię „Gdańskich Akumulatorów”, którymi są: Brama Zakochanych, Zaułek Pocałunków i Drzewo poznania. I, jak co roku, mnóstwo dobrej muzyki! Jarmarkowych gości będzie liczyć 15. Brama Gdańska. Rok temu Jarmark odwiedziło 6 milionów osób.

Fot.gdansk.pl