Kajakowa Łyna

0
961
views

Stowarzyszenie „Dom Warmiński” wspólnie z pięcioma samorządami w 2012 roku zakończyło realizację projektu pn. „Kajakiem po Warmii – budowa infrastruktury na szlaku Łyny”.

W ramach inwestycji zagospodarowano przestrzeń i uporządkowano teren bezpośrednio przyległy do szlaku kajakowego Łyny. Powstało dziewięć przystani kajakowych: w Dywitach, Cerkiewniku, Smolanach, Dobrym Mieście, Łaniewie i Rogożu, Bartoszycach oraz w Lidzbarku Warmińskim.

Przystanie kajakowe wyposażone są w m.in. w pomosty pływające z trapem dojściowym, altany drewniane, stojaki na kajaki, miejsca parkingowe, miejsca wyznaczone do biwakowania.

Łyna jest największą rzeką regionu i jedenastą pod względem długości rzeką w Polsce. Jest to niezwykle interesujący szlak kajakowy biegnący w otoczeniu unikalnej przyrody. Górny bieg Łyny to wspaniałe lasy i jeziora oraz dwa przełomy pozwalające zasmakować emocji typowych dla spływów rzekami górskimi. Trasa od Olsztyna ma wybitne walory krajoznawcze, można też ją nazwać szlakiem gotyckich zamków i kościołów. Za Lidzbarkiem Warmińskim Łyna płynie w głęboko wciętej w otaczający teren dolinie. Rozległy nizinny krajobraz pojawia się za Bartoszycami, tu rzeka silnie meandruje.

W ramach promocji szlaku kajakowego Łyny 29 czerwca 2013 r. odbył się spływ kajakowy na odcinku Łaniewo – Rogóż, zrealizowany przy współudziale finansowym Samorządu Województwa Warmińsko – Mazurskiego. W imprezie kajakowej udział wzięło 30 uczestników.

Zachęcamy do zapoznania się z fotorelacją (pobierz tutaj) ze spływu.

Fot. Stowarzyszenie Dom Warmiński