Toruń najlepszy w regionie

0
1269
views

Ranking „Rzeczpospolitej” : Toruń w czołówce polskich miast pozyskujących fundusze z Unii Europejskiej. W corocznym rankingu Toruń zajął w tej kategorii 9. miejsce. To najlepszy wynik w województwie. Włocławek jest na 23 miejscu, Bydgoszcz na 40, a Grudziądz na 42.

Odkąd Polska ma możliwość pozyskiwania środków z Unii Europejskiej, Toruń plasuje się w tej dziedzinie w krajowej czołówce. Mamy się czym pochwalić zarówno w przedakcesyjnym, jak i w poprzedniej oraz obecnej perspektywie finansowej. Do tej pory Gmina Miasta Toruń podpisała łącznie ponad 150 umów o dofinansowanie projektów konkursowych i kluczowych na łączną kwotę ponad miliarda złotych.

W bieżącym okresie programowania, do chwili obecnej, pozyskaliśmy na przykład dofinansowanie z funduszy europejskich dla sześciu ważnych inwestycji o charakterze drogowym. Największą i najbardziej znaczącą jest oczywiście budowa nowego mostu drogowego.  Wspomagając się środkami unijnymi Toruń dba również o dziedzictwo kulturowe, o rozwój nauki i wiele innych dziedzin życia. Jako jedyne miasto w Polsce przygotowaliśmy partnerski projekt „Toruńska Starówka – ochrona i konserwacja dziedzictwa kulturowego UNESCO”, mający na celu poprawę stanu niezwykle cennej substancji zabytkowej o znaczeniu europejskim.

Toruń to również miasto łączące historię z nowoczesnością. Dzięki adaptacji XIX-wiecznych Młynów Toruńskich powstanie interaktywne Centrum Nauki z funkcją edukacyjną, inkubator technologiczny dla młodych przedsiębiorców oraz baza noclegowa dla dzieci i młodzieży, która stać ma się miejscem spotkań różnych kultur i narodów.

Zresztą nie tylko w tej dziedzinie Toruń przoduje. W ogólnej klasyfikacji najlepiej zarządzanych miast zajął 16 miejsce. To spory skok, gdyż w ubiegłym roku był 26. Warto podkreślić, że to – tak samo jak w kategorii pozyskiwania unijnych pieniędzy – najlepszy wynik w województwie kujawsko-pomorskim.

Fot.torun.pl