Kobiety w Polsce wciąż w mniejszości w biznesie

0
1374
views

Udział procentowy kobiet na stanowiskach menadżerskich wynosi na świecie 24 proc. W Polsce co trzecie takie stanowisko w 2013 r. zajmowane było przez kobietę, ale w porównaniu z poprzednim rokiem udział procentowy spadł o 14 pkt proc. – wynika z raportu Grant Thornton.

Równość płci w biznesie – to jeden z głównych postulatów VI Kongresu Kobiet, w trakcie którego podkreślano, że kobiety wciąż jeszcze są w mniejszości w świecie biznesu.

– Ogromny potencjał drzemie w kobietach, więc nie ma powodu, żeby nie uczestniczyły one w życiu społecznym i politycznym, czyniąc to życie lepszym, ponieważ każdy ma swój punkt widzenia. Kongres Kobiet i wszystkie ruchy kobiece dążą do tego, żeby w społeczeństwie było więcej równości, ale też więcej różnorodności. To jest ten kapitał społeczny, o który biznes walczy – mówi agencji informacyjnej Newseria Ewa Łabno-Falęcka z Mercedes-Benz Polska.

Lista postulatów uczestniczek Kongresu Kobiet jest długa. Główne to przede wszystkim: ratyfikacja konwencji Rady Europy o zwalczaniu przemocy wobec kobiet, podpisanie europejskiej Karty Praw Podstawowych, zwiększenie ściągalności alimentów, związki partnerskie, prawo do kontrolowania własnej rozrodczości, a także zrównanie płac kobiet i mężczyzn.

– Wspieramy Kongres Kobiet również po to, żeby tyle samo kobiet, ile mężczyzn, jeździło Mercedesami. Brzmi to może żartobliwie, ale kryje się za tym rzeczywistość ekonomiczna. W całej Unii Europejskiej kobiety na tych samych stanowiskach, przy tych samych kompetencjach, zarabiają mniej niż mężczyźni. Jeżeli dzisiaj w Warszawie rodzi się chłopiec i dziewczynka, to oni mają takie same szanse życiowe, ale za dwadzieścia parę lat, jeżeli nie robilibyśmy nic w tym kierunku, to ten chłopiec będzie zarabiał 16 proc. więcej aniżeli ta dziewczynka – tłumaczy Ewa Łabno-Falęcka.

Obecny na Kongresie Kobiet premier Donald Tusk przyznał, że nie ze wszystkimi postulatami uczestników Kongresu zgadza się w stu procentach. Tłumaczył jednak, że różnice wynikają z rozbieżności poglądów, a nie z różnicy płci. Podkreślał, że Kongres przestał być tylko forum dyskusji, a stał się jednym z najskuteczniejszych lobby w polskim życiu publicznym. Dotąd  udało się  mu się np. wprowadzić 35 proc. kwoty dla kobiet na listach wyborczych. Ostatnio wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik zapowiedziała rozpoczęcie debaty na temat parytetów w radach nadzorczych polskich firm – na wzór wprowadzonych na listach wyborczych.

– Świat jest trochę męski, szczególnie świat biznesu. Kobiety wnoszą tam zupełnie inne umiejętności menedżerskie. Dążą bardziej do harmonii, do pracy zespołowej – mówi dyrektor ds. PR w Mercedes-Benz Polska.

Chociaż 70 proc. przedsiębiorstw badanych przez firmę doradczą przyznało, że nie ma w planach prowadzenia programów wspierających kobiety na rynku pracy, to niektóre z nich przywiązują bardzo dużą wagę do polityki różnorodności.

Krystyna Boczkowska, od czterech lat prezes zarządu firmy Robert Bosch, podkreśla, że 20 proc. stanowisk menadżerskich piastują kobiety. I jest to rekord w Grupie Bosch.

– Wybierając kandydatów na stanowiska menedżerskie, bierzemy pod uwagę wyłącznie kompetencje, które w przypadku kobiet z firmy Bosch są bardzo wysokie – zapewnia Krystyna Boczkowska – Diversity to jeden z obszarów odpowiedzialności społecznej naszej firmy w Polsce. Wspieramy nasze pracownice, panie, które pracują w firmie, poprzez proponowanie elastycznego czasu pracy, który pozwala im na lepszą opiekę nad dziećmi. Jesteśmy również otwarci na różne szkolenia podnoszące kwalifikacje kobiet.

VI Kongres Kobiet zgromadził ponad 8,5 tysiąca osób, które walczą o to, by kobiety na równych prawach uczestniczyły w życiu społecznym i politycznym. W tym roku spotkanie przebiegało pod hasłem „Wspólnota, równość, odpowiedzialność”. Dyskusję zdominowały tematy praw kobiet na Ukrainie, gender i wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Coroczną nagrodę Kongresu, przyznawaną kobietom zasłużonym w historii Polski, dostała Danuta Hübner, pierwszy polski komisarz w Unii Europejskiej. Prezes Kongresu Dorota Warakomska apelowała do jego uczestniczek o głosowanie na kobiety w najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Dla ZielonyDziennik.pl, newseria