XIII Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu 2013

0
1181
views

23 sierpnia rozpocznie się XIII już edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu 2013. Widzowie spektakle oglądać będą do 31 sierpnia na scenie na Woli przy ul. Kasprzaka.

Drodzy Państwo,

Trzynasta edycja naszego Festiwalu to dalsze poszukiwania różnorodności języka teatru pantomimy. Tegorocznym programem staramy się ukazać piękno naszej sztuki, która słusznie wymyka się jednoznacznym definicjom.

Zabierzemy Państwa w podróż po świecie spektakli Henryka Tomaszewskiego, by chwilę później ukazać jakże odmienną poetykę pantomimy czeskiej.

„Aqua de lagrimas” w wykonaniu Warszawskiego Centrum Pantomimy to spektakl przygotowany przez aktorów zespołu Marcela Marceau, będący połączeniem francuskiego i polskiego myślenia o sztuce pantomimy. Po raz pierwszy zaprezentujemy klasyczną pantomimę z Ukrainy, by dwa dni później ukazać niezwykle różnorodny Modern Mime Evening. Pięknym połączeniem dwóch głównych nurtów sztuki mimu w Europie będzie spektakl francuskiego teatru Mangano-Massip.

A na koniec najnowszy ze spektakli duetu Bodecker& Neander Compagnie, którzy goszczą u nas po raz szósty i stali się ulubieńcami warszawskiej publiczności.

Wierzę, że 13. Festiwal ukaże pantomimę jako sztukę, w której najważniejszy jest aktor, jego wrażliwość i umiejętności.

Jednocześnie chciałbym podkreślić, że tegoroczny Festiwal nie odbyłby się bez Państwa wsparcia, w postaci ponad tysiąca wysłanych do Ministerstwa listów popierających ideę Festiwalu. W imieniu twórców, aktorów a także dużej części widzów bardzo dziękuję. Dziękuję również Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Teatrowi Dramatycznemu m. st. Warszawy za to, że święto teatru pantomimy może być kontynuowane.

Bartłomiej Ostapczuk – Dyrektor Artystyczny Festiwalu