Geologiczny raj i kolebka hutnictwa, czyli Góry Świętokrzyskie w pigułce.

0
1492
views

Góry… Gdy pada to słowo, wielu z nas wyobraża sobie skalne granie i trudno dostępne szczyty. Są jednak masywy górskie, które mimo łagodnego charakteru oraz niezbyt imponujących wysokości zachwycić potrafią swym pięknem i bogactwem przyrody.

Choć góry kojarzą się nam przede wszystkim z południową częścią Polski, piękne pasmo znajdziemy również w niewielkiej odległości od Kielc. To Góry Świętokrzyskie – region wyjątkowy z wielu względów. Jakich? 

Górscy seniorzy 
Góry Świętokrzyskie
są zaliczane do najstarszych gór na terenie naszego kraju. Czyni to z nich zakątek wyjątkowo atrakcyjny dla geologów. Karbońskie skały oraz ślady kolejnych zlodowaceń, piękne gołoborza – to wszystko stanowi o wyjątkowości tego niewielkiego pasma. 

Najbardziej popularną wśród turystów częścią tych gór są Łysogóry, na terenie których utworzono Świętokrzyski Park Narodowy. W ich skład wchodzi najwyższy ze świętokrzyskich szczytów – Łysica, mierząca „aż” 612 m. n.p.m, nieco niższa jest jest Łysa Góra (Święty Krzyż). Łysogóry są najcenniejszym fragmentem tego pasma także ze względów przyrodniczych (gołoborza oraz Puszcza Świętokrzyska z potężnymi jodłami), jak i krajoznawczych. Wszak od Świętego Krzyża i znajdującego się na jego szczycie opactwa z relikwiami Krzyża Świętego wzięła się nazwa całego pasma. 

Kolebka polskiego hutnictwa
Najstarsze ślady hutnictwa z tego terenu pochodzą sprzed dwóch tysięcy lat, co czyni Góry Świętokrzyskie najstarszym ośrodkiem przemysłowym na ziemiach polskich. Z historią tutejszego przemysłu można zapoznać się w Muzeum Starożytnego Hutnictwa, które znajduje się w Nowej Słupi. Tu właśnie odkryto dymarki oraz prymitywne piece do wytopu żelaza, z których korzystano już w V wieku. Inne ciekawe zabytki związane z hutnictwem zobaczyć można w Sielpi Wielkiej oraz Samsonowie. 

Krajoznawcze perełki
Choć sztandarowym zabytkiem Gór Świętokrzyskich jest benedyktyńskie opactwo na Świętym Krzyżu, warto poświęcić nieco czasu również innym obiektom. Ruiny zamku w Chęcinach oraz jaskinia Raj to równie ważne i popularne obiekty. Warto zajrzeć również do miejscowości Święta Katarzyna u stóp Łysicy, której najważniejszym zabytkiem jest klasztor bernardynek. Liczne atrakcje czekają również na turystów w Bodzentynie. To gotycki kościół parafialny oraz ruiny zamku z XIV wieku.

Ciekawa jest również jego zabudowa oraz układ urbanistyczny, dzięki którym miasto wyróżnia się niezwykłym klimatem.

 

pl