51. Bydgoski Festiwal Muzyczny

0
1231
views

W piątek, 13 września, rozpoczyna się 51. Bydgoski Festiwal Muzyczny. Tegoroczna edycja festiwalu przebiegać będzie pod hasłem „Klasyka i jazz”.

W ramach festiwalu wybitni artyści polscy i zagraniczni zaprezentują największe dzieła światowej literatury muzycznej. Tegoroczny festiwal, w ramach którego odbędzie się 18 koncertów, to istny kalejdoskop wykonawców i repertuarów – od muzyki dawnej po jazz. Z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie!

Koncert inaugurujący odbędzie się w najbliższy piątek, 13 września, o godzinie 19.00. Specjalnie na tę okazję, z powodu dużej liczby występujących artystów, rozbudowano estradę Filharmonii Pomorskiej. Znakomici soliści z Polski i Niemiec oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej, Chór Filharmonii Narodowej w Warszawie i Warszawski Chór Chłopięcy zaprezentują, pod batutą maestro Antoniego Wita, „Pasję według św. Łukasza” Krzysztofa Pendereckiego.

To dzieło napisane na zamówienie niemieckiego radia Westdeutscher Rundfunk z okazji 700-lecia katedry w Münster odniosło wielki sukces i było wielokrotnie wykonywane na estradach całego świata. Nasz wybitny kompozytor, tworząc tę niezwykłą kompozycję, miał na uwadze również przypadającą wówczas rocznicę tysiąclecia chrztu Polski.