Wzrost gospodarczy w III kwartale tego roku

0
1259
views

Wstępne dane na temat wzrostu gospodarczego kraju mamy poznać w III kwartale tego roku. Dziś możemy zapoznać się z prognozami ekspertów. Wojciech Orłowski, główny doradca ekonomiczny PwC uważa, że wzrost naszej gospodarki w III kwartale tego roku wyniesie pomiędzy 1.5 a 2 pkt. proc.

 

Przewidywania te zgodne są z prognozami Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, który szacuje, że PKB wyniesie w III kwartale bieżącego roku 1.8 proc.

 

Inni ekonomiści z kolei twierdzą, że wyniesie to 1.6 proc. Zdaniem głównego ekonomisty PwC świadczy to o poprawie nastrojów. Publikowane od kilku miesięcy dane wskazują na ożywienie gospodarcze. Nie tylko, zresztą w Polsce. Podobnie w Europie Zachodniej. Otwartym pozostaje pytanie o charakter tego ożywienia.

Wskaźniki PMI, czyli nastrojów menedżerów odpowiadających w firmach za zakupy, mówią o tym, że sytuacja się poprawia, ale jednocześnie to jest bardzo kruchy wzrost i w Niemczech, i w pozostałych krajach Zachodniej Europy – mówi ekonomista. – U nas również to ożywienie jest bardzo chwiejne.

Według prof. Orłowskiego nie oznacza to, że trend wzrostowy ulegnie odwróceniu. Nasza gospodarka, nadal będzie się pięła w górę, ale wciąż w niewielkim tempie. Wciąż poprawiają się dane eksportowe. W ślad za tym, do góry idą inne współczynniki. Zaczyna rosnąć konsumpcja, wciąż słabe są natomiast inwestycje.

Przedwstępny odczyt PKB Główny Urząd Statystyczny poda w najbliższy czwartek. Na bardziej szczegółowe dane poczekamy do 29 listopada.

 

 

michał lisiak