Dworzec Toruń Główny zmienia oblicze

0
1480
views

Przyjazny dla podróżnych, z poczekalniami na peronach, windami, ruchomymi schodami i sklepikam  – tak za niespełna dwa lata będzie wyglądał Dworzec Toruń Główny. 11 października 2013 r. miasto podpisało umowę na rewitalizację obiektu.

Na rewitalizacje dworca miasto ogłosiło przetarg. W końcu, po rozstrzygnięciu procedury odwoławczej, wybrano wykonawcę – firmę Fijałkowski z Torunia. Dworcowa odnowa będzie kosztowała 43,5 mln zł. Wykonawca ma za zadanie zaprojektowanie i wykonanie rewitalizacji dworca wraz ze sprawowaniem nadzoru autorskiego nad realizacją wykonywanych robót budowlanych. Prace powinny zakończyć się do 30 kwietnia 2015 r.

Ze strony miasta umowę na rewitalizację Dworca Toruń Główny podpisał prezydent Torunia Michał Zaleski, a ze strony wykonawcy Prezes Zarządu firmy Fijałkowski i spółka Piotr Fijałkowski oraz Zastępca Prezesa Zarządu Piotr Kubiaczyk.

– Dworzec Toruń główny od dawna zasługiwał na modernizację. Jeszcze do niedawna miasto nie było jego właścicielem, a państwo nie kwapiło się do remontu. Ale nasza determinacja przyniosła skutek. Rewitalizacja dworca to niełatwe zadanie, gdyż zostało mało czasu, ale jestem przekonany, że wykonawca dołoży wszelkich starań, miasto ze swojej strony także i za dwa lata obiekt stanie się jedną z wizytówek grodu Kopernika – mówi prezydent Torunia Michał Zaleski.

– Nie jest to prosta inwestycja, gdyż zakres jest ogromny. Poza tym dworzec będzie działał, pociągi będą jeździły, a to komplikuje prace, ale damy radę. Ruszamy natychmiast do przygotowania koncepcji, by jak najszybciej przystąpić do prac – dodaje Piotr Kubiaczyk.

Po rewitalizacji dworzec zyska nowe – przyjazne podróżnym – oblicze. Budynki zostaną kompleksowo odnowione. W hallu głównym kasy biletowe zostaną przesunięte w stronę obecnej poczekalni, a ta przeniesiona bliżej obecnych pomieszczeń restauracji. Dzięki temu powstanie miejsce pod funkcje komercyjne, np. sklepiki.

– Wiodące do hali głównej przejście podziemne zostanie poszerzone i przedłużone do ul. Podgórskiej. W podziemiach będą się także mieścić niewielkie sklepiki i punkty usługowe. Do hallu będą prowadzić ruchome schody i winda – opowiada dyrektor Wydziału Inwestycji i remontów UMT Marcin Maksim. Podobnie będzie przy wejściach na perony. One także zostaną przebudowane. Wszystkie będą zadaszone i wyposażone w tzw. azyle, czyli przeszkolone poczekalnie. Cały obiekt zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Na terenie dworca działał będzie hot spot, znajdą się przewijaki dla niemowląt i powstanie system dynamicznej informacji pasażerskiej. Dodatkowym ułatwieniem dla podróżnych będzie nowa, zintegrowana pętla komunikacji miejskiej z parkingiem, na którym podróżny będzie mógł zostawić auto i dalej jechać pociągiem.

Inwestycja będzie  realizowana w ramach projektu „Integracja systemu transportu miejskiego wraz z zakupem taboru tramwajowego w Toruniu –  BiT-City”. Ma ona przywrócić dworcowi dawną świetność, zmienić układ funkcjonalno-przestrzenny i sprawić, że poprawi się jakość podróżowania. Projekt będzie w 59% dofinansowany ze  środków Unii Europejskiej.