Rynek mieszkaniowy wczoraj i dziś

0
1335
views

Zakup własnego  mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji życiowych.  Zatem musi być decyzją gruntownie przemyślaną.
Z pewnością warto śledzić zmiany na rynku, by trafić na możliwie korzystne warunki.

Co było w rok 2013

 

Pod wieloma względami rok 2013 była dla rynku pierwotnego czasem kryzysowym. O optymizm trudno było nawet u deweloperów, którzy mają tendencję do widzenia perspektyw w pozytywnych barwach. I choć najczarniejsze prognozy nie sprawdziły się, to jednak obserwowaliśmy wyraźny spadek popytu na mieszkania.

Rok 2013 był także okresem przejściowym między wygasłym programem „Rodzina na swoim”, a mającym być uruchomionym w roku następnym programem „Mieszkanie dla Młodych”. Na czym w przybliżeniu polega nowy projekt wspierania zakupów mieszkań przez młode osoby wchodzące w dorosłość? Dostępny jest on dla osób do 35 roku życia. Chodzić ma o zakup pierwszego mieszkania, które dodatkowo musi pochodzić z rynku deweloperskiego.

Możliwość uzyskania dopłaty dotyczyć będzie także osób, które zbudują sami lub kupią od dewelopera dom jednorodzinny. Pomoc państwa w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” będzie przejawiać się będzie dwojako. Poprzez pomoc w spłacie kredytu oraz dofinansowanie wkładu własnego.

 

Prognozy na rok 2014

 

Obecnie obserwujemy na rynku mieszkaniowym obiecujące odbicie od dna. Po momencie przesilenia przyszłość zdaje się rysować w optymistycznych kolorach. Z jednej strony widzimy malejącą podaż i koniec nieustannie spadających ceń mieszkań, z drugiej powrót inwestorów na rynek. Z pewnością wpływ na to miała obniżka głównej stopy procentowej przez Radę Polityki Pieniężnej.

Zaskutkowało to obniżką oprocentowania kredytów deweloperskich. Zmniejszeniu uległo także oprocentowanie kredytów mieszkaniowych. Dzięki temu posunięciu w kieszeniach kredytobiorców mogło zostać nawet do kilkuset złotych miesięcznie.

A jak wygląda rynek po pierwszym miesiącu 2014 roku? Póki co warto odnotować zauważalną obniżkę ceny za metr kwadratowy na warszawskim rynku pierwotnym. Ciężko jednak na tej podstawie wnioskować coś na temat trendów długofalowych.

 

http://artelis.pl