Taśmy transportujące – jakość, która nie zawodzi

0
1400
views

W wielu branżach, w wielu przedsiębiorstwach praca determinowana jest poprzez urządzenia, które ją usprawniają, a taśmy przenośnikowe zajmują wśród nich ważne miejsce. Jednym z takich miejsc jest kopalnia, gdzie taśmy transportują produkt na wielu poziomach produkcyjnych.

Są zarówno pod ziemią, jak i na powierzchni, a ich zadaniem jest ciągły transport urobku. Uobku, w wydobyciu którego każdy przestój jest dla kopalni ogromną stratą finansową. Dlatego ich niezawodna praca jest tak ważna.

Niezawodność w kilku wymiarach

Taśmy transportowe, aby spełniały stawiane im wymagania, muszą być przede wszystkim konstrukcyjnie dopracowane. Takie elementy, jak liczba warstw, pokrycie, strona bieżna, czy zakres temperatur mają ogromne znaczenie. Taśmy podczas pracy spotykają się z różnymi czynnikami. I muszą być do nich dostosowane. Jeśli na przykład w przetwórstwie warzywnym transportowane są mrożonki, taśmy muszą być odporne na niskie temperatury. W górnictwie węglowym natomiast, taśma musi być niezwykle odporna na przeciążenia mechaniczne, a także ciągły kontakt z ostrymi krawędziami.

Ważna jest także powierzchnia

Strona bieżna, a właściwie to, z czego jest wykonana, to kolejny element przekładający się na niezawodność pracy urządzenia i nie tylko. To od rodzaju tkaniny oraz pokrycia strony bieżnej zależy między innymi poziom emisji dźwięku, poboru energii a także przydatność taśmy w kombinacji z podłożem ślizgowym lub rolkowym. A wśród najczęściej wykorzystywanych na jej pokrycie materiałów znajdziemy kratkę, tkaninę antystatyczną, impregnowaną, czy cichobieżną. Każda z nich charakteryzuje się pewnymi parametrami, które w specyficznych warunkach pracy brane są pod uwagę. To dzięki nim taśma sprawdza się doskonale, także pod kątem komfortu osób, które przy niej pracują.

System napędowy

Żadna taśma, żaden podzespół transportujący nie będzie spełniał swojego zadania, jeśli nie będzie opierał się na optymalnie dobranym układzie napędowym. Również każdy jego element, jak pas, czy koła pasowe, w tym koła zębate muszą być wykonane z doskonałych materiałów i z najwyższą precyzją. Każde koło pasowe, każda przytwierdzająca je śruba odpowiadają za jakość pracy urządzenia. Taką precyzją wyróżniają się podzespoły napędowe i transportujące dla przemysłu firmy Wilhelm Herm.

Müller. W magazynie firma poddaje części obróbce. Pasy przycina i uzbraja w dodatkowe elementy, podobnie jak taśmy, które wyposaża w dodatkowe zbieraki, falbany, czy kliny.