Funkcje i parametry wózków paletowych

0
1575
views

Wózek paletowy to określenie ręcznego wózka widłowego. Tego typu pojazdy służą przewożeniu towarów na niedużych dystansach na wysokość do 20 cm. Decydując się na zakup wózka paletowego do firmy należy wybrać jego rodzaj i określić parametry, tak aby sprzęt był  funkcjonalny.

Wykorzystanie wózków paletowych

Paleciaki, czyli wózki paletowe są najczęściej wykorzystywane w miejscach takich jak – hipermarkety, hale produkcyjne, centra logistyczne czy warsztaty. Ręczne wózki widłowe pomagają rozwieźć towar po całym terenie sklepu. Ułatwiają transport ładunków i prace przeładunkowe. Przystosowane są do pracy zarówno wewnątrz hali, jak i na zewnątrz.

Rodzaje paleciaków

Maksymalna wysokość, na jaką wózki paletowe mogą podnieść towar to 20 cm. Wśród rodzajów wózków paletowych rozróżniamy: standardowe wózki paletowe ręczne, wózki z wagą (umożliwia określenie masy przewożonych towarów), nożycowe (są połączeniem wózka paletowego, roboczego i podnośnego) i elektryczne (ich obsługa nie wymaga użycia siły fizycznej operatora).

Parametry wózków paletowych

Model wózka można dopasować do określonych potrzeb dopasowując długość wideł, udźwig i rodzaj kół. Długość ramion wózka może wynosić od 800 mm do 1600 mm – wybór długości ramion powinien uwzględniać długość palet, jakie będą przewożone na urządzeniu. Jednym z najważniejszych parametrów jest udźwig paleciaków. Wynosi on zwykle około 2500 kg. Pomimo niewielkich rozmiarów ręczne wózki podnośnikowe są w stanie podnosić towary o wadze do 3500 kg.

Szerokość pojazdu należy wybierać kierując się  szerokością, na jaką rozmieszczone są regały magazynowe. Sprzęt powinien swobodnie mieścić się w alejkach sklepu. Masa wózka paletowego może wynosić od 70 kg do 150 kg. Przy wyborze wózka paletowego warto zwrócić uwagę także na materiał, z którego wykonane są koła i rolki. Na rynku dostępne są pojazdy, których koła wykonane są z tworzyw takich jak: guma, poliamid i poliuretan.

 

still.pl