Dowody w telefonach komórkowych. Ruszają testy

0
1154
views

Ministerstwo Cyfryzacji przygotowuje się do wprowadzenia e-dowodów osobistych. W maju w trzech miastach rusza testy. Mieszkańcy między innymi Koszalina chętni wzięcia udziału w eksperymencie mogą już zgłaszać się do ratusza.

Resort liczy, że mobilne dowody nie tylko ułatwią nam funkcjonowanie dzięki możliwości szybkiego okazania naszej tożsamości przy użyciu jedynie telefonu komórkowego, ale też pozwolą obniżyć koszty administracji publicznej.

Testy nowego systemu mają ruszyć w maju. W czerwcu mobilne dowody osobiste mają być już dostępne dla wszystkich.

mPrawko

Elektroniczna wersja dokumentów nie skończy się na dowodach. W październiku ma ruszyć drugi etap obejmujący mobilne prawo jazdy, na koniec roku przewidziano natomiast wprowadzanie elektronicznych dowodów rejestracyjnych pojazdów oraz ubezpieczeń OC.

Docelowo ministerstwo planuje wprowadzenie do obsługi także inne dokumenty najczęściej wykorzystywane w życiu codziennym.

Resort planuje, że mDokumenty będą w chmurze, ale telefony komórkowe posłużą jedynie jako terminal. Urzędnicy zapewniają, że w przypadku jego utraty nie powinniśmy się obawiać kradzieży tożsamości.

Jeżeli zdarzy się, że telefon ulegnie rozładowaniu lub straci zasięg sieci, odpowiednie służby – policjanci czy pracownicy administracyjni – nadal będą mogli zweryfikować naszą tożsamość posługując się awaryjną procedurą dostępową.