Globalna sprzedaż telewizorów QLED wzrośnie do 18 mln sztuk w 2018 r.

0
1470
views

Firma badawcza DisplaySearch szacuje, że globalna sprzedaż telewizorów wykonanych w technologii kropek kwantowych w 2018 roku przekroczy 18 milionów sztuk. Z kolei według prognoz CECC w 2017 r. wyniesie 6 mln. W związku z dynamicznym rozwojem tej kategorii urządzeń, 13 kwietnia br. w Pekinie odbyło się pierwsze Międzynarodowe Forum QLED.Firma Samsung Electronics przystąpiła do porozumienia, którego celem jest współpraca na rzecz rozwoju rynku telewizorów QLED w Chinach.

W wydarzeniu wzięło udział około 300 osób. Producenci telewizorów, eksperci z branży urządzeń wyświetlających i przedstawiciele środowisk akademickich spotkali się w tak licznym gronie, aby omówić aktualną sytuację na rynku technologii kropek kwantowych, a także porozmawiać o przyszłości i rozwoju telewizorów QLED.

Gospodarzem spotkania była Izba Handlowa Przemysłu Elektronicznego w Chinach (China Electronics Chamber of Commerce – CECC). Wśród uczestników Forum znaleźli się przedstawiciele agencji rządowych, producenci telewizorów, w tym Samsung Electronics, Hisense i TCL, przedstawiciele uniwersytetu w Pekinie i Tsinghua, reprezentanci GOME Electrical Appliances i Suning Commerce Group – dwóch największych dystrybutorów w Chinach – oraz JD.com, jedna z najważniejszych chińskich firm z branży e-commerce.

Liu Yufeng, wiceprzewodniczący CECC, nakreślił kierunki rozwoju branży: Technologia kropek kwantowych staje się dominującym trendem. Telewizory QLED osiągnęły stuprocentową stopę wzrostu na rynku chińskim, a ich sprzedaż wzrośnie z 600 tys. egzemplarzy w 2016 r. do 1,2 mln w 2017 r. W ujęciu globalnym sprzedaż w tym samym okresie zwiększy się z 3 do 6 mln sztuk.

Podczas forum podpisano znaczące dla rozwoju rynku telewizorów umowy handlowe. Firma Samsung Electronics oraz inni producenci zawarli umowy z GOME Electrical Appliances, Suning Commerce Group, JD.com, Five Star, Sundan oraz pozostałymi dystrybutorami. Porozumienia handlowe mają na celu dalszy rozwój rynku telewizorów QLED.

Profesor Peng Xiaogang z Uniwersytetu w Zhejiang podsumował znaczenie technologii Quantum dot: Kropki kwantowe są najbardziej zaawansowanym materiałem oświetleniowym, jaki do tej pory uzyskano. Czyste odwzorowanie kolorów oraz ich jasność są kluczowymi wyróżnikami tej technologii. Pod tym względem żadne inne rozwiązania na rynku nie są w stanie im dorównać.

Odwiedzający Forum mogli również zobaczyć specjalną ekspozycję nawiązującą do technologii i procesu emisji światła, jaką zapewniają kropki kwantowe. Prezentowano także film dotyczący tej technologii, jej zastosowań biomedycznych oraz innych sposobów wykorzystania Quantum dot w życiu codziennym.

Samsung Electronics pokazał najnowsze QLED TV z serii Q7 i Q8. Telewizory QLED od Samsunga to jedyne wyświetlacze, umożliwiające uzyskanie 100% natężenia koloru, co oznacza, że barwy są dokładnie odwzorowane, niezależnie od poziomu jasności. To sprawia, że obrazy wyświetlane są zgodnie z zamierzeniami producenta treści.

Jak wyjaśnił Liu Junguang, Vice President of Visual Display Business firmy Samsung Electronics, możliwość uzyskania żywych, wiernych kolorów nie jest jedynym powodem, dla którego technologia kropek kwantowych stanowi przyszłość branży telewizorów.

– W technologii kropek kwantowych wykorzystywane są materiały nieorganiczne, dlatego nasze ekrany mogą zapewnić najwyższą jakość wyświetlania, eliminując problemy, takie jak wypalanie czy obniżająca się trwałość  – powiedział Liu Junguang. – Kropki kwantowe to materiał, który najlepiej nadaje się do produkcji wyświetlaczy. W 2017 roku globalni producenci telewizorów wspólnie będą działać na rzecz rozwoju rynku telewizorów QLED.