Jak mądrze wybrać lokatę terminową w banku?

0
1309
views

Aktualnie w bankach możemy znaleźć wiele ciekawych lokat terminowych. Są one oferowane jednak na dość niski procent. Gdy jednak wiemy, jak znaleźć dla siebie dobrą lokatę, możemy zarobić więcej. O czym jeszcze powinniśmy pamiętać przy wyborze lokaty terminowej w banku?

Lokaty bankowe to bezpieczny i wygodny sposób na przechowywanie i pomnażanie naszych oszczędności. Możemy obecnie zakładać je całkowicie przez internet, bez wychodzenia z domu do placówki bankowej. Zanim jednak zdecydujmy się na konkretne lokaty, warto pamiętać o kilku kluczowych sprawach.

Dobre lokaty tylko dla nowych klientów

Banki walczą obecnie o klientów i dlatego to właśnie ci nowi mogą otrzymać najlepsze warunki.

Informacje dotyczą także lokat.

Obecnie nowi klienci banków mogą założyć lokatę oprocentowaną nawet na 3-4%, podczas gdy ci stali mają do dyspozycji lokaty na zaledwie 1-2%.

Oczywiście, są też ograniczenia. Lokaty bankowe dla nowych klientów są lokatami na ogół krótkoterminowymi, z ograniczeniem kwotowym, na przykład do 10 000 złotych. zatem nie zarobimy na nich bardzo dużo.

Zamiast jednej lokaty wybierz kilka

Także każdy, kto chce zacząć odkładać swoje pieniądze na lokacie bankowej, powinien pamiętać o tym, żeby lepiej zamiast jednej lokaty wybrać kilka.

Dlaczego? Zerwanie jednej dużej lokaty najczęściej oznacza utratę wypracowanej na niej odsetek. Gdy natomiast mamy kilka lokat, wtedy wystarczy zerwanie jednej z niej, a reszta będzie mogła nadal pracować na odsetki.

Lokaty odnawialne czy nie?

Na koniec wspomnimy o jeszcze jednej kwestii związanej z lokatami, a mianowicie o ich odnawialności. Lokaty odnawialne to takie, które po zakończeniu okresu odnawiają się automatycznie na taki sam okres. Lokaty nieodnawialne nie odnawiają się i środki wtedy najczęściej są przelewane na wskazany rachunek bankowy.

Warto więc przemyśleć, co będzie dla nas bardziej korzystne. Lokaty nieodnawialne sprawdzają się dobrze wtedy, gdy wiemy, że po zakończeniu danego okresu nie będziemy chcieli kontynuować lokaty. W przeciwnym przypadku lepsza będzie lokata odnawialna – z nią oszczędzimy swój czas.

Artykuł opracowany przy współpracy z portalem internetowym https://www.hoope.io/