Dziewczyno – uprawiasz seks? Bierz kwas foliowy

0
1951
views

Jedną z najważniejszych witamin, których nie powinno brakować w organizmie kobiety starającej się zajść w ciążę lub w ciąży będącej, jest B9, czyli kwas foliowy. Zapobiega on rozszczepowi kręgosłupa u dziecka, niezbędny jest także do prawidłowego rozwoju jego mózgu.

Nie wszystkie ciężarne kobiety mogą o sobie powiedzieć, że ich stan był planowany. Wiele dzieci rodzi się z ciąż niechcianych. Wynika z tego, że każda bez wyjątku młoda kobieta, która uprawia seks i może zajść w ciążę, powinna przyjmować kwas foliowy, aby ograniczyć ryzyko urodzenia dziecka chorego. Powinna też suplementować kwas foliowy w ciąży, jeśli w nią zajdzie.

Czym jeszcze ryzykuje ciężarna z niedoborem kwasu foliowego? Poronieniem, urodzeniem dziecka ważącego zbyt mało, a także niedorozwojem łożyska i wadami ośrodkowego układu nerwowego u dziecka. Nie trzeba nikomu tłumaczyć, jaką tragedią jest urodzenie dziecka niepełnosprawnego lub ciężko chorego. Jeśli więc zachodzi jakiekolwiek prawdopodobieństwo zajścia w ciążę, naprawdę warto takie ryzyko ograniczać, na ile to tylko możliwe.

Ciąża a kwas foliowy

Eksperci zalecają, by kobieta starająca się o dziecko zaczęła przyjmować kwas foliowy już na kilka tygodni przed planowanym poczęciem, a po zajściu w ciążę przez sześć miesięcy. Można o tym poczytać na stronie http://wspierajzdrowie.pl/czy-kobiety-powinny-suplementowac-kwas-foliowy-w-ciazy/.

Ile kwasu foliowego w ciąży powinna przyjmować kobieta? Dawka zalecana przez fachowców wynosi 0,4 mg dziennie, a kobiety z (naturalną) nadwagą nawet więcej – dawkę powinny uzgodnić ze swoim lekarzem. Witamina B9 nie należy, niestety, do tych, które łatwo zgromadzić w organizmie dzięki odpowiedniej diecie, dlatego warto przyjmować odpowiedni suplement. A co jeść? Warzywa (zwłaszcza fasolę, szpinak i rzepę), jaja, ryż, ziarna zbóż (musli). Warto pić sok pomarańczowy. Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj o witaminach dla kobiet na Wspierajzdrowie.

Warto dodać, że kwasu foliowego potrzebują nie tylko ciężarne kobiety. Jego niedobór jest dość powszechny, a grupami szczególnie nań narażonymi są niemowlęta, dojrzewające dziewczęta, osoby starze, palacze, osoby pijące alkohol, cierpiące na padaczkę i zażywające w związku z tym leki, a także osoby odżywiające się nieprawidłowo. W związku z niedoborem witaminy B9 występuje u wszystkich tych osób zwiększone ryzyko zachorowania na anemię i nowotwory oraz chorobę wieńcową. Może im towarzyszyć trwałe uczucie zmęczenia, nerwowość i roztargnienie oraz problemy z pamięcią.