Przed nami 10. Bella Skyway Festival!

0
1424
views

Fascynujące konstrukcje z udziałem żywego ognia grupy Compagnie Carabosse, mapping wykonany techniką poklatkową z muzyką na żywo w wykonaniu Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, magiczna projekcja w formie ogromnego akwarium czy – także po raz pierwszy – gra w rozszerzonej rzeczywistości oparta na festiwalowych motywach – to tylko kilka z wielu atrakcji 10. Bella Skyway Festival w Toruniu, która potrwa w dniach 21–26 sierpnia 2018 roku.

Installation de feu (Zamek Krzyżacki i Fosa Staromiejska)

Już od wtorku 21 sierpnia 2018 r. podziwiać będzie można instalacje w ramach 10. Bella Skyway Festival. W tym roku w okolicach Ruin Zamku Krzyżackiego i Fosy Zamkowej pojawi się ogniowa instalacja, złożona z kilkudziesięciu konstrukcji z udziałem żywego ognia autorstwa francuskiej grupy Compagnie Carabosse. Francuscy artyści, za każdym razem odtwarzając w nowym miejscu Installation de feu redefiniują zastaną przestrzeń publiczną, dokonują przemiany miejsca i oferują widzom żywe doznania.

bsf-2018-carabosse.jpg fot. Vincent Muteau

Na instalację składać będzie się aż 600 płonących elementów. W jej ramach zobaczymy, m.in. różne mechanizmy, huśtawki czy płonące kule… A wszystko przy akompaniamencie muzyki na żywo. To z pewnością będzie niezapomniane przeżycie, zarówno na poziomie zmysłowym, wizualnym, estetycznym, jak i emocjonalnym – podkreśla Przemysław Draheim, rzecznik prasowy Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Do tej pory Installation de feu pokazywane było chociażby w takich krajach jak Stany Zjednoczone, Portugalia, Francja, Izrael czy Korea – za każdym razem budząc entuzjastyczne reakcje. Tym razem to jednorazowe dzieło, dziejące się tu i teraz, w żywym miejskim otoczeniu pojawi się na Bella Skyway Festival. Będzie to zarazem pierwszy pokaz Installation de Feu w Polsce!

Uwaga! Wejście na teren instalacji ogniowej Installation de feu wyłącznie od strony Woli Zamkowej. Instalacja od godz. 23.00 będzie stopniowo wygaszana.

Laser Symphony (dziedziniec Ratusza Staromiejskiego)

bsf-2018-laser-symphony.jpgfot. materiały artystów

Kolejną wielką atrakcją na tegorocznym, jubileuszowej edycji festiwalu będzie Laser Symphony – jedyna biletowana instalacja w tym roku. W dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego pojawi się instalacja, której atmosfera przypominająca sen wita i wciąga publiczność w interakcję, poprzez zmieniającą się choreografię. Ta interpretuje i definiuje przestrzeń wiązkami laserowymi i sugestywnymi dźwiękami. Przechodząc przez sieć promieni, odwiedzający aktywują muzyczne nuty i kompozycje, a jednocześnie oświetlają geometrie i szczegóły otaczającej architektury. Będzie to dynamiczne i kontemplacyjne doświadczenie audiowizualne.

AreaOdeon to włoski zespół powołany w 2005 roku, którego ideą jest upowszechnianie eksperymentowania i nowoczesnych badań do zastosowania w sztuce i współczesnej kulturze, zdefiniowanych jako narzędzia zaangażowania i aktywnego udziału społeczeństwa. W tym celu AreaOdeon na stałe współpracuje z wieloma partnerami krajowymi i międzynarodowymi. Laser Symphony była dotąd prezentowana podczas festiwali światła w Cremonie i Messinie we Włoszech oraz w stolicy Łotwy. Bilety dostępne w kasach na miejscu wydarzenia w cenie 20 zł. Wstęp dla dzieci do lat 7 gratis. Partnerem instalacji jest Włoski Instytut Kultury w Warszawie.

Twarze (Collegium Maximum UMK)

bsf-2018-twarze.jpgfot. materiały artystów

Na wdzięcznej fasadzie Collegium Maximum pokazany zostanie natomiast mapping 3D Twarze autorstwa Anny Pytlak i Łukasza Koseli, wykonany w nietypowej dla projekcji, technice animacji poklatkowej.

Cała instalacja w sferze wizualnej została przygotowana w niezwykły sposób. Artysta najpierw wydrukował sobie model budynku na drukarce 3D, a potem obłożył go plasteliną. Wszystko co zrobił później, udokumentował zdjęciami. Instalacja jest niesłychanie plastyczna i bardzo analogowa w odbiorze, do tego z muzyką na żywo – opowiadał Przemysław Draheim.

Mappingowi towarzyszyć będzie muzyka skomponowana przez znanego toruńskiego DJ-a Steve’a Nasha. Na specjalnej scenie nieopodal wyświetlanego mappingu zagrają Toruńska Orkiestra Symfoniczna. Mecenasami instalacji są TZMO SA, marka Bella oraz Bank Millennium.

Afterhours (Urząd Marszałkowski)

bsf-2018-afterhours.jpgfot. materiały artystów

Równie muzycznie zapowiada się mapping 3D na Urzędzie Marszałkowskim. Swoje umiejętności zaprezentują także toruńscy artyści: DJ Pac1, DJ Funktion oraz DVJ Rocco, którzy przygotowali projekt Afterhours będący połączeniem muzyki granej na żywo i wizualizacji, autorstwa Mad For Fun, wyświetlanych na budynku Urzędu. To audiowizualny spektakl utrzymany w klimatach szeroko pojętej muzyki elektronicznej, który ma na celu zaprezentowanie topowych toruńskich DJ-ów w niezwykłej, świetlnej oprawie. Partnerem mappingu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie oraz Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Głębia Energii (Przystań Toruń)

bsf-2018-glebia-energii.jpg

Na Bella Skyway Festival nie zabraknie też nietypowych i niespotykanych wcześniej mappingów 3D. „Głębia energii” to innowacyjne podejście do wideoprojekcji. Specjalnie stworzony basen z przezroczystą bandą umożliwia tworzenie ogromnych trójwymiarowych przestrzeni animacji. Dodatkowy atut to przebłysk światła załamującego się na wprowadzonej w ruch wodzie. Animacja to wyjątkowa opowieść o podróży w głębiny morskie, w której pojawią się nie tylko cuda podwodnego oceanu, ale też niebezpieczne stworzenia zamieszkujące podwodną krainę. Mecenasem projekcji jest PGE Toruń.

Duchy Światła (punkt informacyjny: park przy pl. Rapackiego)

Duchy Światła (1).jpgfot. materiały artystów

W tym roku, podczas festiwalu pojawią się nowinki technologiczne, jakich na Bella Skyway Festival jeszcze nie było. Zespół Globe Data, przygotował aplikację pod nazwą Zbierz Drużynę, której premiera zbiegnie się z datą festiwalu. Podczas sześciu festiwalowych dni, każdy będzie mógł za darmo pobrać aplikację i dołączyć do zabawy w grze w rozszerzonej rzeczywistości opartej na motywach festiwalowych. „Duchy Światła” zabiorą widzów Bella Skyway w niezwykłą przygodę, w której na terenie festiwalu znaleźć będzie można energetyczne duchy.

bsf_2018_pobierz_program.jpg

Łącznie z wyżej wymienionymi atrakcjami na 10. Bella Skyway Festival będzie można zobaczyć 10 instalacji i 7 projekcji autorów z aż sześciu krajów, a także wziąć udział w 7 wydarzeniach towarzyszących. Jednym z nich będzie mapping „Legendy Północy” na budynku Teatru im. Wilama Horzycy, który powraca po entuzjastycznym przyjęciu rok temu. Tym razem w ramach kampanii „Legendy Północy” marka Specjal – sponsor wydarzenia – w formie komiksu zaprezentuje kolejną historię z północnych rejonów Polski – tym razem jednej z najbardziej znanych toruńskich postaci – Mikołaju Koperniku.

Dodatkowo w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zostanie wystawiony sześciokrotnie, niezwykły „Teatr Cieni” teatru Avatar. Historia, czerpiąca motywy z emocjonującej „Księgi Dżungli”, zostanie ubrana w teatr cieni o niespodziewanym obliczu, uzupełniony o rozmaite formy artystycznego wyrazu. Inspirujące obrazy z taneczną płynnością oraz akrobatyczną gibkością oplotą ideę pogodzenia sprzecznych sił przez wyjątkowe dziecko zrodzone w dżungli. Dodatkowo, uczestnicy będą mogli wcielić się w aktorów teatru cieni. Będzie czekała na nich specjalna instalacja, dzięki której będą mogli stworzyć i odegrać własny spektakl.

Przedstawienie będzie można zobaczyć 22 i 23 sierpnia o godzinach 21.00, 22.00 i 23.00. Partnerem wydarzenia jest Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu. Na „Teatr Cieni”, będący imprezą towarzyszącą Bella Skyway Festival zaprasza sponsor, dystrybutor marki Mionetto.

 

 

***

Pełen program festiwalowych atrakcji, łącznie z informacjami organizacyjnymi dotyczącymi m.in. dodatkowych kursów komunikacji miejskiej, zamknięcia niektórych ulic oraz parkingów buforowych znaleźć można na stronie festiwalu: www.bellaskyway.pl/program.

***

Organizatorami Bella Skyway Festival są Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna.
Sponsorem tytularnym wydarzenia jest TZMO S.A. i Marka Bella.
Partnerem głównym festiwalu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.
Sponsorami festiwalu są Bank Millennium, PGE Toruń, B&G Technology, Water Control, Mionetto, Specjal oraz Legendia. Wydarzenie współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014–2020.