Plaże nad Bałtykiem – a którą Ty wybierzesz?

0
980
views

W tym roku nadbałtyckie plaże pozostają najpopularniejszym kierunkiem wyjazdów na wypoczynek. Nie każdy ma jednak świadomość, jak bardzo zróżnicowane jest polskie wybrzeże. Lubisz gwarną atmosferę kurortów, a może pociągają Cię dzikie kąpieliska wśród klifów i dzikiej przyrody? Poznaj najpiękniejsze plaże w zestawieniu przygotowanym przez portal noclegowy e-wczasy.pl

Jak ocenić najpiękniejsze plaże?

Oczywiście nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, która polska plaża jest najpiękniejsza. Każde zestawienie będzie do pewnego stopnia subiektywnym, bo jak ocenić urodę wydm, szum morza czy malowniczość zatoki? Zdajemy sobie sprawę z faktu, że każdy ma nieco inne potrzeby i plaża, która będzie idealna dla pary kitesurferów niekoniecznie przypadnie do gustu rodzinie z małymi dziećmi.

Tworząc zestawienie redakcja portalu starała się jednak wprowadzić pewne bardziej zobiektywizowane kryteria. Docenialiśmy szerokie i rozległe plaże, kluczowym aspektem była jednak ich czystość i jakość wody. (Istotną wskazówką w tym kontekście było wyróżnienie „Błękitnej Flagi” i regularnie przeprowadzane badania). Sprawdzaliśmy, czy na terenie kąpieliska panuje porządek, czy lokalne władze dbają o ekologię i bezpieczeństwo. Dodatkowe punkty przyznawaliśmy za stan infrastruktury i atrakcje na plaży. W zestawieniu znalazły się zarówno najpopularniejsze kąpieliska, jak i spokojniejsze miejsca z dala od zgiełku.

Jeżeli planujesz wakacje, to podróż rozpocznij wybierając sprawdzone noclegi nad morzem!

Które polskie plaże są najlepsze? Ranking na 2022 rok

 1. Plaża w Świnoujście

  Nie mieliśmy wątpliwości, która plaża zasługuje na to, by być „numerem jeden”. Plaża w Świnoujściu jest bardzo rozległa szeroka, w niektórych miejscach sięga nawet 200 metrów, a przy tym bardzo czysta. Regularnie od 2013 roku nagradzana jest prestiżowym wyróżnieniem „błękitnej flagi”. Wysokie wydmy w tym miejscu tworzą bardzo ciekawy krajobraz. Miejsce posiada doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych i wiele wypożyczalni sprzętu.

 2. Plaże na Helu

  Różnorodność plaż na Helu powoduje, że w tych okolicach z całą pewnością każdy będzie przyjemnie wypoczywał nad morzem. Najbardziej znana jest plaża na cyplu. Widoki w miejscu z trzech stron otoczonym przez wodę naprawdę zapierają dech w piersiach. Jedynym minusem może być silny wiatr i potężne fale – od strony zatoki znajdziesz jednak spokojniejsze wody.

 3. Plaża w Białogórze

  Położona na terenie rezerwatu przyrody plaża w Białogórze jest idealnym miejscem dla osób, które cenią sobie wypoczynek z dala od tłumów, w otoczeniu natury. Droga z centrum miasta prowadzi przez sosnowy las, a na miejscu nie powinieneś spodziewać się zgiełku.

 4. Plaża w Sopocie

  Plaża w Sopocie rozciąga się na całej długości miasta – to 4,3 km. W niektórych miejscach jest bardzo szeroka. Mimo popularności Sopotu jako nadmorskiego kurortu, można bez problemu znaleźć spokojniejsze miejsca. Bez wątpienia atutami tego miejsca są również atrakcje takie jak słynne sopockie molo czy czy wał piasków wydmowych dochodzących miejscami do 4 m n.p.m.

 5. Plaża we Władysławowie

  Plaża we Władysławowie należy do najbardziej obleganych przez turystów. Mierzy trzy kilometry i ma około 55 metrów szerokości. Położona jest około jednego kilometra od centrum miasta, w otoczeniu wydm i lasów. Na plaży nie brakuje atrakcji: trzy bary, smażalnie ryb, zjeżdżalnie i dmuchańce dla dzieci, w sezonie imprezy i koncerty.

 6. Plaża „Dubaj” w Jarosławcu

  Sztuczna plaża w Jarosławcu w zamyśle Urzędu Morskiego została wybudowana po to, by chronić znajdujący się tu wysoki klif przed osunięciem. Jednocześnie jest po prostu przepiękna i ogromna – mierzy ponad 5 ha.

 7. Plaża Centralna w Kołobrzegu

  Plaża Centralna jest największym i najpopularniejszym z kąpielisk w Kołobrzegu. Jest tu wiele atrakcji dla rodzin z dziećmi: zjeżdżalnie, trampoliny, można wynająć leżaki i kosze plażowe. W okolicy nie brakuje punktów gastronomicznych. Na wzmocnionej wydmie równolegle do plaży wybudowano nadmorską promenadę. Warto wybrać się także na spacer na molo i zobaczyć ujście rzeki Parsęty.

 8. Plaża w Grzybowie

  Plaża w Grzybowie pod Kołobrzegiem to doskonała alternatywa dla zatłoczonych plaż w mieście. Pozwala na wypoczynek w otoczeniu lasów sosnowych tworzących wyjątkowy mikroklimat korzystny dla dróg oddechowych. Zejście do wody jest łagodne, a piasek czysty.

 9. Plaża Wschodnia w Darłówku

  Plaża Wschodnia w Darłówku jest szczególnie polecana rodzinom z dziećmi. W tym miejscu nie powinieneś obawiać zbyt mocnych fal – są one łagodzone przez kamienie, które oddzielają kąpielisko od głębszego morza. Na wczasowiczów czeka boisko do siatkówki i dmuchane zjeżdżalnie, wypożyczalnia sprzętu wodnego.

 10. Plaża w Trzęsaczu

  Plaża w Trzęsaczu to malownicza plaża pod klifem, na którym znajdują się ruiny słynnego gotyckiego kościoła. Na skutek podmywania przez morze niewiele pozostało z budowli, jednak pejzaż w tym miejscu jest wyjątkowy. Plaża choć niezbyt szeroka jest zadbana i czysta.

Artykuł sponsorowany