Czym są części i elementy samochodowe z polipropylenu spienionego?

0
1517
views

Jakie są ich zalety? Polipropylen spieniony (EPP) jest tworzywem sztucznym, który zdobywa coraz większą popularność, głównie ze względu na wyjątkowe właściwości.

Materiał ten jest wykorzystywany obecnie w zasadzie w każdej gałęzi przemysłu. Coraz większe znaczenie odgrywa w branży samochodowej. Warto wiedzieć, jakie elementy są wykonywane z polipropylenu spienionego, czym się charakteryzują i czemu zawdzięczają coraz większą popularność.

Jakie części samochodowe i elementy wykonuje się z polipropylenu spienionego (EPP)?

Jedną z wiodących marek specjalizujących się w produkcji części samochodowych i elementów z polipropylenu spienionego (EPP) jest Knauf Automotive. Firma ta wykonuje części zewnętrzne i elementy wewnętrzne oraz fotele samochodowe. Jeśli chodzi o części zewnętrzne, to można tu wymienić wszelkiego rodzaju elementy mające za zadanie amortyzować wstrząsy czy maskować i zabezpieczać inne elementy konstrukcyjne pojazdu. Dzięki absorpcji energii i lekkiej konstrukcji elementów zabezpieczających wykonanych z EPP można zoptymalizować masę pojazdu, co przekłada się również na bezpieczeństwo pieszych.

Z kolei wśród elementów wewnętrznych do samochodów, do których produkcji wykorzystuje się polipropylen spieniony, wyróżnić można: kokpit, elementy deski rozdzielczej, komponenty podłogowe czy panele drzwiowe. Oddzielną kategorię stanowią natomiast elementy foteli samochodowych, do których z EPP produkuje się m.in. zagłówki i ich wypełnienia, podłokietniki czy elementy siedzeń.

W przypadku branży motoryzacyjnej zastosowanie pianek z tworzywa sztucznego, jakim jest polipropylen spieniony, jest bardzo szerokie. Części samochodowe i elementy z polipropylenu spienionego (EPP), na których skupiamy się w tym artykule, stanowią tylko część z nich. Ponadto z EPP tworzone są m.in. zwrotne opakowania transportowe.

Zalety części i elementów samochodowych wykonanych z polipropylenu spienionego

Polipropylen spieniony (EPP) jest tworzywem przypominającym wyglądem styropian. Znacząco się jednak od niego różni, ponieważ jest materiałem ekologicznym, dużo bardziej wytrzymałym i odpornym na uszkodzenia. Lista zalet EPP jest dużo dłuższa. Należy umieścić na niej:

  • niską wagę,
  • obojętność na reakcje chemiczne,
  • możliwość poddania recyklingowi (w 100%),
  • dobre właściwości akustyczne i termoizolacyjne,
  • łatwość uzyskiwania różnorodnych kształtów.

Warto wspomnieć, że dzięki tym właściwościom polipropylen spieniony EPP znajduje coraz większe zastosowanie przy produkcji fotelików samochodowych dla dzieci.