Tomografia komputerowa głowy – kiedy jest zalecana?

0
1177
views
The girl patient is lying in the tomograph and waiting for a scan. Three doctors from the exam room look at the pictures.
Tomografia komputerowa głowy to w dużym uproszczeniu trójwymiarowe badanie RTG. Wykonuje się ją wyłącznie na zlecenie lekarza, szczególnie w sytuacji, gdy zachodzi istotne podejrzenie występowania niepokojących zmian w obrębie tej części ciała – zwłaszcza mózgu.

Tomografia komputerowa głowy – kiedy warto ją wykonaćTomografia komputerowa głowy (TK głowy) jest bezbolesnym badaniem obrazowym, wykonywanym między innymi przy podejrzeniu chorób o podłożu neurologicznym, a także przy podejrzeniu zmian w obrębie mózgu. Wykonuje się ją u pacjentów, co do których zachodzi istotne podejrzenie wystąpienia:

  • nowotworu głowy lub mózgu,
  • krwiaka,
  • udaru,
  • ataku padaczki,
  • chorób neurologicznych.

Badanie to wykonuje się także u pacjentów, którzy ucierpieli w wyniku wypadku drogowego lub innego i mają widoczne zmiany w obrębie czaszki. Również osoby, które cierpią na chroniczne bóle głowy o nieustalonym podłożu, zasłabnięcia i omdlenia mogą być przebadane tomografem.

W trakcie badania tomografem można ocenić też stan zatok, a także pojawienie się niewidocznych gołym okiem zmian w obrębie kości czaszki.

Przeciwwskazania do wykonania TK głowy

Tomografia komputerowa wykorzystuje szkodliwe dla zdrowia promieniowanie jonizujące, dlatego zalecana jest do wykonania wyłącznie w medycznie uzasadnionych przypadkach. Nie można jej wykonać bez skierowania. To lekarz decyduje, czy dany pacjent może być poddany badaniu. Jeśli nie ma przeciwwskazań, warto zdecydować się na tomografię, ponieważ na podstawie otrzymanych wyników lekarz będzie w stanie postawić precyzyjną diagnozę i dobrać odpowiednią metodę leczenia.

Do grupy pacjentów, którym nie wykonuje się tomografii, należą kobiety w ciąży, dzieci poniżej 10 roku życia oraz osoby w podeszłym wieku.

Gdzie można wykonać tomografię komputerową głowy i ile ona kosztuje?

TK głowy jest przeprowadzana w placówkach medycznych dysponujących tomografem – zarówno państwowych, jak i prywatnych. Nie każda przychodnia posiada taki sprzęt, dlatego czas oczekiwania na to badanie w ramach NFZ jest dość długi.

Jeśli komuś zależy na czasie, może wykonać to badanie prywatnie. Aby poznać koszt badania w konkretnej placówce oraz dostępność wolnych terminów, warto odwiedzić serwis internetowy Badania.znanylekarz.pl. Przykładowo, placówki, które wykonują TK głowy na terenie Warszawy można znaleźć na stronie https://badania.znanylekarz.pl/tomografia-komputerowa/tomografia-komputerowa-glowy/warszawa – cena badania wynosi średnio 250 – 300 złotych. W sytuacji, gdy badanie ma być wykonane z kontrastem, koszt ten wzrasta o kolejne 50 – 100 złotych.

Jak przebiega tomografia komputerowa głowy

Badanie tomografem komputerowym jest bezbolesne i zazwyczaj nie powoduje negatywnych odczuć. Dyskomfort mogą poczuć osoby cierpiące na klaustrofobię, ponieważ pacjent musi położyć się na ruchomym stole, który następnie wprowadzany jest do wąskiego „tunelu” tomografu. W czasie badania koniecznie trzeba leżeć nieruchomo, a w niektórych momentach wstrzymać oddech – o tym, kiedy należy to zrobić, informuje technik radiolog nadzorujący przebieg badania.

Jeśli lekarz zaleci wykonanie tomografii z tzw. kontrastem, który dodatkowo zwiększa widoczność obrazowanych struktur, tuż przed badaniem pacjentowi zakładany jest wenflon, poprzez który aplikowany jest środek cieniujący. W takiej sytuacji lekarz zleca wykonanie (najlepiej w ciągu 7 dni przed badaniem) dodatkowych badań laboratoryjnych w celu sprawdzenia, czy nerki pacjenta funkcjonują prawidłowo (kontrast wydalany jest z organizmu wraz z moczem, dlatego jest to istotne).

Niektórzy pacjenci mylą tomografię z rezonansem i spodziewają się dużego natężenia wysokich dźwięków, co nie jest przyjemne. Faktycznie przy rezonansie są one normą, natomiast badanie tomografem jest ciche i nieuciążliwe.

Tomografia komputerowa głowy – wskazania po badaniu

Większość pacjentów opuszcza placówki medyczne bezpośrednio po wykonaniu badania. Ponieważ samo badanie jest bezpieczne i nie ma skutków ubocznych, można wrócić do swoich stałych obowiązków, między innymi podjąć pracę zawodową. Można też prowadzić samochód.

Wyjątkiem są osoby, którym podano kontrast lub środki uspokajające. W takim wypadku wskazane jest pozostanie na ok. jedną – dwie godziny w placówce medycznej w celu obserwacji, czy nie nastąpiła reakcja alergiczna.