Jak uzyskać dofinansowanie na fotowoltaikę?

0
2723
views
Close up of engineer hand is checking an operation of sun and cleanliness of photovoltaic solar panels on a sunset. Concept: renewable energy, technology,electricity,service, green,future

Rosnąca popularność instalacji fotowoltaicznej sprawia, że osoby, które wcześniej nawet nie zastanawiały się nad takimi możliwościami, wskutek akcji medialnych i rozmów z innymi coraz częściej poszukują opłacalnego sposobu na montaż paneli również u siebie. Czy istnieje możliwość uzyskania dofinansowania instalacji fotowoltaicznych? Tak, co więcej, tych możliwości jest coraz więcej. Sprawdźmy zatem, jak uzyskać dofinansowanie na fotowoltaikę.

Dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę?

O słuszności wyboru instalacji fotowoltaicznej nie musimy pisać zbyt wiele. Każdy, kto choć przez chwilę zastanawiał się nad taką ewentualnością, z pewnością zdaje sobie sprawę o korzyściach wynikających z takiej inwestycji. Ogromne oszczędności, które uzyskujemy w długim terminie na rachunkach za prąd, uniezależnienie się od nieuchronnych podwyżek cen prądu, minimalizacja negatywnego wpływu naszych działań na środowisko, samoobsługowość instalacji i jej wieloletnia żywotność – to tylko niektóre z zalet, które czekają na każdego właściciela gospodarstwa domowego czy firmy.

Czy jednak nie jest prawdą, że początkowa, kosztowna inwestycja skutecznie zniechęca do wdrożenia instalacji fotowoltaicznej u siebie? Na szczęście i na ten problem znajdziemy receptę. Jest nią dofinansowanie do fotowoltaiki, które jest dostępne zarówno dla osób indywidualnych, rolników, jak i właścicieli firm dzięki wielu różnym programom. Przyjrzyjmy się, jakie programy oferują dotację do fotowoltaiki i jak uzyskać środki na montaż paneli u siebie.

Najpopularniejsza opcja dofinansowania – rządowy program Mój Prąd

Zacznijmy od sztandarowego programu rządowego, który umożliwia uzyskanie dofinansowanie prywatnej instalacji fotowoltaicznej dla każdego gospodarstwa domowego w Polsce. Mowa oczywiście o programie Mój Prąd, który od 1 lipca 2021 roku rozpoczął swoją trzecią edycję. 

Zgodnie z zapowiedziami, akcja dofinansowania ma trwać do 20 grudnia 2021 roku, jednak nie ma na co czekać do samego końca – jeśli środki ustanowione w ramach programu zostaną wykorzystane wcześniej, akcja również zakończy się przed czasem. Jakie możliwości dotacji oferuje nam rządowy program Mój Prąd 3.0? Przede wszystkim dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej do 50% wartości, nie więcej jednak niż 3 tysiące złotych. Właśnie taka jest maksymalna kwota uzyskanego dofinansowania.

Jak możemy wnioskować o dotacje w ramach programu Mój Prąd? W bardzo prosty sposób, przy użyciu profilu zaufanego lub serwisu e-dowód. W obu przypadkach konieczne jest złożenie wniosku, który w ciągu kilkunastu dni będzie przeprocesowany.

Termomodernizacyjna ulga podatkowa

Alternatywą od dofinansowania w ramach akcji Mój Prąd jest możliwość uzyskania ulgi termomodernizacyjnej, która została wprowadzona na stałe do pakietu ulg podatkowych od 1 stycznia 2019 roku. Ulga termomodernizacyjna obowiązuje jedynie w przypadku podatników, którzy deklarują się jako właściciele jednorodzinnego budynku, który w minionym roku podatkowym został poddany przedsięwzięciu termomodernizacyjnemu. Panele fotowoltaiczne oczywiście mogą być wzięte pod uwagę jako takie przedsięwzięcie.

Jaka ulga podatkowa czeka na osobę, która zdecyduje się włączyć ulgę termomodernizacyjną do swojego sprawozdania? Aż 53 tysiące złotych – to graniczna kwota, na jaką może opiewać ulga podatkowa. Istotne jest jednak, by osoba korzystająca z danej ulgi była właścicielem lub współwłaścicielem budynku, a także by budynek nie był w trakcie budowy.

Energia Plus – możliwość dofinansowania dla firm

Jak łatwo zauważyć, dotychczasowe możliwości uzyskania dofinansowania instalacji fotowoltaicznych są przeznaczone jedynie dla osób fizycznych. Czy zatem instalacja fotowoltaiki w firmach musi oznaczać inwestycje 100% własnych środków? Niekoniecznie, jeśli zwrócimy uwagę na program Energia Plus.

To program, którego nadrzędnym celem jest minimalizacja szkodliwego wpływu działań przedsiębiorstw na jakość powietrza. Dlatego też dofinansowanie może być przekazane w dwojakiej formie – w ramach pożyczki pokrywającej nawet 85% kosztów lub w ramach dotacji, która sfinansuje 50% kosztów kwalifikowanych instalacji fotowoltaicznej. Wniosek można złożyć za pośrednictwem specjalnej platformy do 12 grudnia 2021 roku.

Program Agroenergia

Co ciekawe, rolnicy również mają możliwość skorzystania z dofinansowania instalacji fotowoltaiki w ramach programu Agroenergia. Program zakłada pomoc dla tych właścicieli ziemskich, którzy dysponują nieruchomością od powierzchni 1 hektara do aż 300 hektarów. Na jaką wartość dofinansowania mogą liczyć rolnicy? Jest to uzależnione od mocy instalacji fotowoltaicznej.

Jeśli moc nie przekroczy 30 kW, rolnik może liczyć na dotację wysokości 20% kosztów instalacji, jednak nie więcej niż 15 tysięcy złotych. Jeśli natomiast instalacja fotowoltaiczna będzie dysponowała mocą od 30 do 50 kW, 13% wartości inwestycji może być zwrócone pod warunkiem, że stanowi to kwotę nie większą niż 20 tysięcy złotych.

Artykuł sponsorowany