Dobrostan użytkowników budynków potwierdzony certyfikatem WELL i Fitwel

0
800
views

Coraz więcej deweloperów i inwestorów decyduje się na krok w stronę zrównoważonego rozwoju i certyfikacji ekologicznych. Dlatego pojęcie “przyjazne budownictwo” na dobre zagościło w branży nieruchomości. Filarami składającymi się na zielone budownictwo są czynniki ekologiczne, ekonomiczne i społeczne. W centrum zainteresowania certyfikacjami ekologicznych, które zwracają uwagę przede wszystkim na komfort użytkowników budynków są WELL i Fitwel.

Co kryje się pod mianem komfortowego budownictwa?

Obiekty z certyfikatem WELL i Fitwel, posiadają szereg rozwiązań mających na celu poprawę bezpieczeństwa, zdrowia i samopoczucia użytkowników.  Lista korzyści jest długa. Możemy zaliczyć do niej m.in. zastosowanie odpowiednich materiałów wykończeniowych, filtrów w systemach wentylacyjnych, podnoszących jakość powietrza wewnętrznego, eliminację źródeł zanieczyszczeń czy systemy odpowiadające za należytą wilgotność powietrza.

Społeczną wartość certyfikatów dostrzegają firmy, które coraz częściej są świadome tego, że komfort i wellbeing pracowników przekłada się na również na korzyści i wyniki ekonomiczne.

O certyfikacie WELL

Budownictwo z certyfikatem WELL, skupia się na nowym sposobie patrzenia na budynki, gdyż u podstawy koncepcji najważniejszym czynnikiem są warunki panujące w miejscu pracy.

Budynki z certyfikacją WELL przyciągają uwagę najemców, co może przełożyć się na zwiększenie kwot najmu. Warto podkreślić także szereg czynników wizerunkowych oraz budowania przewagi konkurencyjnej. Innowacyjność i jakość zastosowanych rozwiązań jest także związana z mniejszą liczbą koniecznych napraw w budynku. O certyfikat WELL mogą ubiegać się budynki nowe jak również istniejące, a także w stanie deweloperskim. Wyróżniamy kilka poziomów certyfikacji WELL możliwych do zdobycia (BRONZE min. 40 pkt., SILVER min. 50 pkt., GOLD min. 60 pkt., PLATINIUM min. 80 pkt.).

O certyfikacie Fitwel

Budownictwo z certyfikatem Fitwel podobnie jak do certyfikacji WELL niesie za sobą zestaw dobrych norm i reguł, wpływających na zdrowie, komfort i dobre samopoczucie użytkowników. Sam proces certyfikacyjny jest dość elastyczny i daje możliwość indywidualnego dopasowania do potrzeb Klienta. Istnieje możliwość doboru kryteriów oceny, zgodnie ze specyfikacją techniczną budynku, lokalizacją itp.

Wyróżniamy dwa schematy certyfikacji Fitwel: New Construction – dla budynków nowobudowanych oraz Existing buildings – dla istniejących obiektów. Poziom certyfikacji Fitwel budynku określany jest poprzez ilość posiadanych gwiazdek, stąd 1 gwiazdka – 90-104 pkt., dwie gwiazdki – 105-124 pkt., trzy gwiazdki (poziom najwyższy) od 125 pkt.

Certyfikację Fitwel można przeprowadzić dla całej gamy budynków, począwszy od biurowców, budynków wielorodzinnych, osiedli i założeń urbanistycznych (communities), handlowych (retail) i obiektów przemysłowych.

Co niesie za sobą “komfortowe” budownictwo?

Obiekty, które spełniły kryteria certyfikacji WELL bądź Fitwel są bardziej oszczędne, odpowiadają na bieżące potrzeby najemców jak również uwzględniają redukcję zasobów.

Decydując się na taki proces certyfikacyjny warto podkreślić aspekt budownictwa energetycznego, ponieważ jednym z kryteriów oceny jest także zarządzanie materiałami i energią. Często takie obiekty posiadają alternatywne źródło pozyskiwania energii i wykorzystują rozwiązania mające na celu podniesienie efektywności energetycznej obiektu.

Warto mieć na uwadze, że im szybciej podejmiemy działania ku certyfikacji budynku, tym wcześniej osiągniemy mierzalne profity takie jak redukcja kosztów eksploatacyjnych czy zadowolenie najemców.

Artykuł sponsorowany