Zasady bezpieczeństwa pożarowego dla ochrony domu i rodziny

0
596
views

Każdy myśli o funkcjonalności swojego domu i o jego wykończeniu. Chcemy, żeby był wygodny, przytulny i piękny. Czy tak samo często myślimy o jego bezpieczeństwie? Powinniśmy pamiętać, że bezpieczny dom to przede wszystkim bezpieczna rodzina.

Pożary są najczęstszą katastrofą, jaka spotyka domy, zarówno te leciwe, jak i nowe. Przeczytaj, jak możesz się przed nimi zabezpieczyć.

Umieść czujniki dymu na każdym poziomie i w każdej sypialni

Zalecamy umieszczenie czujnika dymu na każdym poziomie, w tym w piwnicy, oraz w każdej sypialni. Umieść je na suficie, z dala od rogów, otworów wentylacyjnych i wentylatorów, lub 12 cm poniżej sufitu, jeśli będą umieszczone na ścianie. Poza czujnikami dymu, koniecznie zainstaluj czujniki dwutlenku węgla. Mogą one uratować życie, zanim czujniki dymu zadziałają.

Czy Twoje alarmy działają?

Alarmy przeciwpożarowe pełnią służbę 24 godziny na dobę i nie działają wiecznie. Regularnie testuj wszystkie alarmy dymu, a jeśli masz alarmy zasilane bateriami, pamiętaj o ich wymianie co sześć miesięcy.

Wyposaż swój dom w urządzenia gaśnicze

Pierwszym krokiem do ochrony rodziny przed zagrożeniem pożarowym jest bycie przygotowanym. Walcz z przypadkowymi pożarami, wyposażając swój dom w urządzenia gaśnicze. Gaśnice są przystosowane do zwalczania różnych rodzajów pożarów w domu: tkanin, papieru, drewna, tłuszczu i elektryczności. Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego posiadanie sprawnej gaśnicy jest obowiązkowe w aucie, a w domu już nie?

Naucz się używać gaśnicy

Wyposażenie domu w urządzenia gaśnicze to krok pierwszy, ale równie ważna jest wiedza, jak ich używać. Trzymaj gaśnicę z dyszą skierowaną w dal i zwolnij mechanizm blokujący. Celuj nisko. Skieruj gaśnicę na podstawę ognia. Powoli i równomiernie ściśnij dźwignię. Zamachnij się dyszą z boku na bok w miejscu pożaru. Więcej odnośnie zdrowia na medicot.pl

Zaangażuj całą rodzinę

Bezpieczeństwo pożarowe to rozmowa, w której uczestniczą członkowie rodziny w każdym wieku. Zaangażuj całą rodzinę w planowanie i ćwiczenie planu bezpieczeństwa pożarowego. Aby stworzyć plan ewakuacji przeciwpożarowej, narysuj mapę domu i określ kilka wyjść z każdego pomieszczenia. Przećwicz plan ewakuacji co najmniej dwa razy w roku, w dzień i w nocy, tak aby wszyscy czuli się komfortowo i znali plan i drogi ewakuacyjne.

Artykuł sponsorowany