Z jakich rur powstają współczesne sieci wodociągowe?

0
1335
views

Kilkadziesiąt lat temu podstawą sieci wodociągowych były rury żeliwne i stalowe, które ze względu na korozję zabezpieczano cementem. Współcześnie stare instalacje są stopniowo wymieniane i zastępowane przez znacznie trwalsze, tańsze i wygodniejsze w użyciu rury PEHD i PVC. To rury ciśnieniowe przystosowane do budowy instalacji wodociągowych, o idealnie gładkim wnętrzu, wykonane z materiału, który nie wchodzi w reakcje z wodą.

Zalety rur wodociągowych z tworzyw sztucznych

Podstawową przewagą rur PEHD nad tradycyjnymi rurami żeliwnymi i stalowymi jest brak ryzyka wystąpienia korozji. Rury produkowane z tworzyw nie rdzewieją, a tym samym są trwalsze i bezpieczniejsze w użyciu. Ryzyko awarii sieci wodociągowej bazującej na tego typu rurach jest zdecydowanie mniejsze, zwłaszcza jeśli rury są prowadzone pod ziemią. Pomijając kwestię większej trwałości, warto podkreślić, że rury PEHD są tańsze, lżejsze i łatwiejsze w montażu niż rury żeliwne i stalowe. Wykonanie instalacji wodociągowej z zastosowaniem rur tworzywowych zajmuje mniej czasu i nie wymaga używania ciężkiego sprzętu w postaci dużych podnośników. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego rodzaju tworzyw sztucznych współczesne rury wodociągowe ciśnieniowe są również bezpieczniejsze dla końcowych odbiorców wody. Polietylen nie wchodzi w reakcje z wodą, nie wpływa na zmianę jej właściwości, chemicznego składu i smaku.

Tworzywa używane do produkcji rur wodociągowych

Najpopularniejszym rodzajem rur ciśnieniowych przeznaczonych do budowy nowoczesnych sieci wodociągowych są rury PEHD, jednowarstwowe. Do ich produkcji wykorzystuje się polietylen, czyli popularny rodzaj tworzywa sztucznego obojętnego dla wody, który jest materiałem charakteryzującym się dużą wytrzymałością, odpornością na naprężenia i korozję. Jest również materiałem elastycznym, dlatego powstające z niego rury są giętkie, co w zdecydowany sposób ułatwia montaż rur PE HD w ziemi. Do produkcji rur wodociągowych używa się również polichlorku winylu, czyli PVC. To materiał o większej sztywności, charakteryzujący się większą wytrzymałością na ciśnienie i temperaturę. Rury PVC pomagają utrzymywać stałe ciśnienie w instalacji, co jest bardzo ważne w przypadku ich końcowych fragmentów, instalacji w budynkach wielorodzinnych i domach.

Podstawą współczesnych instalacji wodociągowych są rury tworzywowe. Ich doskonałym przykładem są ciśnieniowe rury PE HD, giętkie, często sprzedawane w kręgach oraz sztywne rury PVC, sprzedawane w odcinkach, zdolne do wytrzymywania większych ciśnień i wyższej temperatury wody.

Artykuł sponsorowany