Obietnice: Obama ma złagodzić reżim wizowy

0
774
views

Prezydent USA: Polska jest liderem. Obama zaproponuje złagodzenie reżimu wizowego dla Polaków – pisze Reuters powołując się na wysokiego rangą polskiego dyplomatę.

Zmiana spowodować ma umożliwienie przystąpienia Polski do programu zwalniania z obowiązku wizowego. Korzystne dla nas rozwiązanie polegać ma na stosowaniu liczby przekroczeń terminu ważności wiz, zamiast stosowanej obecnie liczby odmów.

Potwierdził to prezydent Bronisław Komorowski.

To oznacza odejście od skutków prewencyjnego liczenia wiz. Ten mechanizm powinien doprowadzić do całkowitego zniesienia obowiązku wizowego – powiedział prezydent.

Dodał, że takie rozwiązanie zaproponował Barack Obama.

W Pałacu Prezydenckim Obama oświadczył także, iż „Polska jest liderem, przykładem dla całego regionu z uwagi na sukcesy w promowaniu demokracji i gospodarki rynkowej”.

Wcześniej amerykańskiego prezydenta na dziedzińcu oficjalnie powitał Bronisław Komorowski. Odegrano hymn Stanów Zjednoczonych, a potem Mazurek Dąbrowskiego. Obama dotarł z kilkunastominutowym opóźnieniem.

Wiadomo, że wcześniej spotkał się w hotelu Marriott z funkcjonariuszami BOR.

Teraz trwają dwustronne rozmowy amerykańskiej i polskiej delegacji pod przewodnictwem prezydentów – informuje TVN 24.

W pierwszych słowach Baracka Obamy w Polsce zabrakło mocnego przekazu. Takiego, jak płynął chociażby z Irlandii, a szczególnie z Wielkiej Brytanii jak Ameryka widzi współpracę krajów regionu – powiedział w RMF FM szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.

TM
Źródło informacji: www.tvn24.pl