Polskie parafie: Tyle chcą za "co łaska"

0
821
views

Tu najwięcej zapłacisz za chrzest, pogrzeb i ślub. W parafiach rzymskokatolickich obowiązuje rzekoma dobrowolność, ale dla nikogo tajemnicą nie jest, iż termin „co łaska” nie zawsze oznacza faktyczne „ile kto uważa” – pisze „Dziennik Bałtycki”.

Najdroższa w Polsce jest parafia pw. św. Anny w Przechlewie. Za ślub kościelny musimy zapłacić tu 1,6 zł tys. zł, za pogrzeb 2,1 tys. zł, a chrzest 500 zł – informuje serwis colaska.pl.

Według autorów serwisu, za odprawienie mszy świętej w danej intencji proboszcz żąda tu aż 300 zł. Najtańszą pod tym względem jest obecnie parafia pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Słupsku (minimalna stawka wynosi 10 zł).

Za mszę pogrzebową najmniej zapłacimy w parafii pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Różańca Świętego w Słupsku (200 zł). Najdroższa w tej kategorii jest parafia w Mielcu (2,6 tys. zł)

Oficjalnie przedstawiciele Kościoła zaprzeczają tym informacjom.

Nie ma odgórnie ustalonych stawek. Jest to uzależnione od wielu czynników m.in. od tradycji i obyczajów panujących w danej parafii, jej potrzeb. Podobnie jest z każdym towarem – powiedział ksiądz Ireneusz Smagliński, rzecznik prasowy kurii w Pelplinie.

TM

Źródło informacji: www.dziennikbaltycki.pl/