Antykoncepty

0
776
views

Często spotykam się z negatywnymi opiniami na temat antykoncepcji. To nic innego jak brak wiedzy u ludzi dojrzałych ale również u młodych dziewcząt, które współżyją bez solidnego zabezpieczenia.

Sądzę, a nawet jestem pewna, że to typowy brak odpowiedzialności z sugestią „będzie dobrze”. Czy to wystarczy? Prezerwatywa faktycznie chroni przed różnymi chorobami płciowymi, a przede wszystkim przed nieuleczalną chorobą wirusa HIV, ale oprócz tego nie zabezpiecza nas – kobiet w 100%. Zawsze może się coś niespodziewanego wydarzyć.

Rynek farmaceutyczny oferuje wszelkiego rodzaju pigułki antykoncepcyjne. Nie wszystkie z nich zawierają sterydy, tak więc obawa przed dodatkowymi kilogramami jest niepotrzebna. Zanim podejmiemy decyzję o zażywaniu tabletek antykoncepcyjnych należy zaczerpnąć porady. Polecam w tej kwestii panie ginekolożki, oczywiście bez dyskryminacji panów lekarzy. Uważam, że idąc do kobiety – lekarza, jako laik jestem w stanie zapytać o wszystkie nurtujące mnie pytania, nie wstydzę się. Nawet jeśli z założenia powinnam to wszystko już dawno wiedzieć, nie wstydzę się pytać. Wybór pani doktor czy pana doktora to kwestia indywidualna, ważne, żeby taka wizyta się odbyła.

Tabletki antykoncepcyjne chronią w 99% przed zajściem w ciążę. Jeśli nie jesteś gotowa na dziecko, nie byłabyś w tanie zapewnić mu dogodnych warunków wychowawczo-edukacyjnych na tym etapie życia, w którym obecnie się znajdujesz – pomyśl o tabletkach. To nie tylko kwestia wygody, ale także kwestia bezpieczeństwa.

Tabletki hormonalne nie sprawią, że przytyjesz, mogą wpłynąć pozytywnie na koloryt i Twoją cerę. Miesiączki nie będą bolesne i się ustabilizują- w przypadku gdy masz nieregularny okres, będziesz w końcu mogła zaplanować wyjazd nad morze bez stresu, że w trakcie urlopu spotka Cię urocza niespodzianka w postaci bólu brzucha. Tabletki hormonalne także nie są przyczyną późniejszej niemożności zajścia w ciążę, to mit! Wręcz przeciwnie po odstawieniu antykonceptów – produkcja komórek jajowych jest znacznie większa.
Tabletki antykoncepcyjne to „normalne” leki, które stosowane są nie tylko
w potrzebie zabezpieczenia się przed niechcianą ciążą.

 

Sylwia Anna Borkowska