Żywność tylko dla bogatych

0
774
views

Na świecie coraz więcej osób głoduje. Miliony ludzi na świecie zaczynają żyć w coraz większym ubóstwie z powodu szybko rosnących cen żywności – podaje Bank Światowy. To kolejne takie ostrzeżenie w ostatnich miesiącach.

Średnie ceny żywności wzrosły w ciągu roku o ponad jedną trzecią. Najbardziej podrożała kukurydza – o 74% i pszenica – prawie o 70 procent. Znacznie droższy jest też olej palmowy i wołowina.

Przez to od czerwca 44 miliony ludzi znalazło się pod granicą skrajnego ubóstwa; osoby te mają do dyspozycji mniej niż dolara i 25 centów dziennie. Bank Światowy szacuje, że takich ludzi jest na świecie miliard dwieście milionów.

Ceny żywności zbliżają się do poziomu z 2008 roku, kiedy to w niektórych uboższych krajach wybuchły na tym tle zamieszki. Kilka tygodni temu zaniepokojenie wyraziła także FAO – ONZ-wska agencja do spraw wyżywienia i rolnictwa.

Mimo to eksperci widzą kilka pozytywnych sygnałów: po suszach w Rosji, Kazachstanie i Ukrainie produkcja żywności rośnie, a w skali świata w ostatnim roku potaniał nieco ryż.

 

 

Źródło informacji: IAR