Ratusz biało – czerwony na obchody Dnia Flagi

0
646
views

2 maja w Polsce obchodzony jest Dzień Flagi Państwowej Rzeczypospolitej Polskiej.  Z tej okazji, na placu Jana Pawła II odbędą się uroczystości upamiętniające to młode święto. Na ulicach pojawią się państwowe flagi, a ratusz zostanie oświetlony na biało-czerwono.  

Obchody święta flagi w mieście:

9:00 Uroczyste podniesienie flagi Rzeczypospolitej Polskiej z udziałem Prezydenta Olsztyna, Wojewody Warmińsko-Mazurskiego, pocztów flagowych Wojska Polskiego, Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, plac Jana Pawła II 1.

O godz. 9:00 zostanie podniesiona również flaga narodowa na masztach w następujących miejscach: plac Solidarności, plac Konsulatu Polskiego oraz przy pomniku w Jakubowie.

Dzień Flagi ustanowił Sejm 20 lutego 2004 roku ustawą o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej, którą Prezydent RP podpisał 16 marca 2004 roku. Polskie barwy narodowe kształtowały się na przestrzeni wieków i mają, jako jedne z nielicznych w świecie, pochodzenie heraldyczne. Wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. 7 lutego 1831 roku Sejm Królestwa Polskiego podjął specjalną ustawę dotyczącą barw polskiej flagi. Wcześniej obok barw biało-czerwonych używane były także inne barwy. Barwy biała i czerwona po raz pierwszy, nieoficjalnie, zostały uznane za barwy narodowe w pierwszą rocznicę uchwalenie pierwszej polskiej konstytucji – 3 maja 1792 roku. Manifestujący w ten dzień byli przepasani biało-czerwonymi szarfami, kolory nawiązywały do herbu Królestwa Polskiego – Białego Orła na czerwonym tle.

Te przyjęte przez Sejm barwy rozpowszechniły się bardzo szybko i towarzyszyły Polakom we wszystkich ważnych wydarzeniach. Były symbolem państwa, które nie istniało i narodu, który pod tymi barwami wybijał się na niepodległość. Święto flagi państwowej obchodzone jest w wielu krajach, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Rosji, Szwecji czy Estonii.

Fot.olsztyn.eu

Redakcja PL