Unia jest już większa o jedno państwo

0
714
views

O północy Chorwacja weszła do Unii Europejskiej, stając się jej 28. członkiem. Gratuluję, Chorwacjo! Witamy was z całego serca – mówił na centralnych uroczystościach w Zagrzebiu przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.

Bogata w program artystyczny ceremonia na placu Jelacicia, głównym placu miasta, w obecności tysięcy ludzi, chorwackich i europejskich polityków, została zainaugurowana o godz. 23 hymnem Republiki Chorwacji w wykonaniu chóru i orkiestry chorwackiego radia i telewizji. Punkt o północy rozbrzmiał hymn Europy – Oda do radości Ludwiga van Beethovena.

– Dzisiaj jest dzień, w którym spełniają się marzenia nie tylko tego pokolenia, lecz poprzednich pokoleń Chorwatów.

Dzisiaj jest dzień, kiedy kładziemy podwaliny pod bezpieczną, demokratyczną i europejską przyszłość następnych pokoleń – powiedział w swym wystąpieniu prezydent Chorwacji Ivo Josipović. Podkreślił on, że Chorwaci byli i są Europejczykami, a Europa jest główną częścią ich tożsamości narodowej.

– Dzisiaj w nocy stoimy tu, mając przed sobą nową odpowiedzialność – mówił w niedzielę tuż przed północą premier Chorwacji Zoran Milanović.

 

money