Środki na inwestycje dla portu w Gdyni

0
720
views

Jak wynika z informacji komunikatu Unia Europejska przekaże ponad 210 mln zł na inwestycje portu w Gdyni. Centrum Unijnych Projektów Transportowych, oraz przedstawiciele portu podpisali już cztery wiążące umowy.

Dofinansowanie w kwocie 39 mln zł ma dotyczyć przebudowy terminalu kolejowego, która ma ruszyć od 2014, a zakończyć w 2015 roku. Celem jest przewożenie naczep i kontenerów koleją, a nie ciężkimi samochodami co zmniejszy ruch na drogach. Kolejna inwestycja, to przebudowa Nabrzeża Szwedzkiego, na którą przeznaczono 49 mln zł. Przebudowa usprawni dostęp drogowo- kolejowy, oraz zapewni instalację do odbioru ścieków ze statków. Następne w kolejce jest zagospodarowanie Nabrzeża Bułgarskiego.

Na ten cel wydane z dotacji zostanie 50 mln zł, a w porcie Gdynia powstanie infrastruktura sieciowa, nowe nabrzeża, plac manewrowo-składowy, oraz drogi. Projekt skupi się tutaj miedzy innymi na zachodniej części portu. Następna pula z dotacji, to 72,5 mln zł, która będzie obejmowała infrastrukturę co do łatwości dostępu drogowego i kolejowego do części wschodniej portu.

Generalnie za sprawą Unii Europejskiej port w Gdyni będzie miał możliwość zrealizować inwestycje za 404 mln zł. Wspominane wcześniej 210 mln zł, to duża podpora, natomiast resztę wydatków pokryje Zarząd Morskiego Portu Gdynia SA z własnych środków.

 

zd

Poprzedni artykułNowe prawo jazdy
Następny artykułIdą zmiany dla kierowców
PODZIEL SIĘ