Europejczycy ćwiczą dla zdrowia

0
1222
views

Choć większość Europejczyków wierzy, że aktywność fizyczna służy zdrowiu, to tylko 40 proc. z nich – i tylko co czwarty Polak – uprawia sport przynajmniej raz w tygodniu – wynika z badania Eurobarometru.

Na pytanie, co najbardziej utrudnia regularną aktywność fizyczną, najwięcej respondentów w Polsce odpowiada, że brak czasu (46 proc.), choroba lub niepełnosprawność (15 proc.), oraz brak odpowiedniej infrastruktury (8 proc.).

W porównaniu z innymi krajami Polacy częściej narzekają na brak możliwości uprawiania sportu w najbliższej okolicy, za co winią lokalne władze (52 proc.). Podobnego zdania jest zaledwie 35 proc. obywateli UE.

W grupie krajów, których obywatele traktują sport bardzo poważnie są Irlandia, Szwecja, Finlandia i Dania.

23 proc. Irlandczyków uprawia sport regularnie, czyli minimum pięć razy w tygodniu – to najwięcej w UE. Najgorzej jest w Bułgarii, Włoszech i Grecji gdzie zaledwie 3 proc. obywateli deklaruje uprawianie sportu regularnie.

W Polsce – według ankiety Eurobarometru – sport „regularnie” uprawia 6 proc. obywateli, 19 proc. „dość regularni”” (czyli minimum raz w tygodniu), 24 proc. „rzadko”, a 49 proc. „nigdy”.

Eurobarometr przebadał 26788 obywateli UE, w tym tysiąc Polaków. Badanie ujawniło, że bardziej aktywni od kobiet (37 proc.) są mężczyźni (43 proc. w skali unijnej), a aktywność fizyczna w całej UE spada wraz z wiekiem.

39 proc. Polaków i 42 proc. obywateli UE przyznaje wprost, że aktywność fizyczna właściwie ich nie interesuje. Najchętniej Europejczycy trenują na świeżym powietrzu – przyznaje to 48 proc. badanych (w Polsce – 43 proc.). 31 proc. obywateli Unii (i 37 proc. Polaków) deklaruje, że aktywność fizyczną uprawia „w drodze między domem a szkołą/pracą/sklepami”.

KE chce zmienić podejście Europejczyków do kwestii sportu. Do końca roku zaproponuje inicjatywę, która będzie miała przekonać Europejczyków, żeby włączyli aktywność fizyczną do ich codziennego życia.