Już wiadomo. W gminie Łapy powstanie biogazownia.

0
2085
views

Miejsce po zlikwidowanej Cukrowni Łapy SA. zajmie biogazownia. Nowe miejsca pracy, produkcja energii cieplnej oraz elektrycznej, to jedne z licznych korzyści płynących z realizacji przedsięwzięcia.

Na budowę instytucji inwestor otrzymał pozwolenie w wydanej przez urząd miejski decyzji środowiskowej.

Za realizację inwestycji jest odpowiedzialna, powstała w grudniu 2009 roku, Biogazownia Łapy spółka z o.o . Zielone światło dla powodzenia projektu, zaanonsowały także Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku i Państwowa Inspekcja Sanitarna. Wszystkie decyzje spółki będą zależne od PGE Energia Odnawialna SA.

Biogaz powstanie w zbiornikach zwanych fermentatorami. Proces odbędzie się na zasadzie beztlenowej fermentacji substratów takich jak kiszonki buraka cukrowego, zbóż i kukurydzy. Według informacji przedstawionych przez gminę, wstępny koszt wynosić będzie około 30 mln złotych. Przedsiębiorstwo stworzy jednocześnie nowe miejsca pracy. Na współpracę mogą liczyć głównie rolnicy zajmujący się uprawą wymienionych powyżej produktów.

Pokonanie drogi dzielącej biogazownię od powstania energii, wydaje się być już tylko kwestią czasu. Instalacja w Łapach miałaby produkować ponad 7 mln metrów sześciennych biogazu. Jest on niezbędnym składnikiem przyczyniającym się do produkcji energii. Rocznie biogazownia miałaby wyprodukować 62 tysiące 350 GJ energii cieplnej i 16,4 tysiąca MW energii elektrycznej.

Lista zalet biogazu jest szeroka. Można go używać zarówno w przedsiębiorstwach produkcyjnych, jak też w domowych kotłowniach grzewczych. Wreszcie znajduje także zastosowanie w elektrowniach energetycznych. W porównaniu z tradycyjnymi paliwami, charakteryzuje się obniżoną emisją gazów cieplarnianych.

Czynnikiem wpływającym na jego popularyzację, jako źródła energii, jest ekologiczność. Biogaz należy do grupy OZE – odnawialnych źródeł energii. Przynależność ta daje pewność, że paliwa w postaci biogazu nie zabraknie na rynku. Nie ma więc obaw, że przedsiębiorstwa przystosowane do tej technologii, będą musiały nagle zmienić inwestycję. Polska jest krajem, w którym rolnictwo i wszystkie pochodne mu dziedziny, są bardzo dobrze rozwinięte. Fakt ten zapewnia biogazowi i biogazowniom ciągłość istnienia.

Inwestowaniem w biogazownie w Polsce zainteresowanych jest wiele firm. Należą do nich Energia, PGNiG, Polska Grupa Energetyczna, Enea, czy Krajowa Spółka Cukrowa. Zgłosiło się także kilku inwestorów prywatnych, między innymi BBI Zeneris, Polski Koncern Mięsny Duda, Agrogaz, a także Biopower.

ZielonyDziennik.pl, Milena Zawrotniak