Trądzik: Problem na twarzy

0
1624
views

Istną plagą dla kobiet i mężczyzn jest trądzik. Dopadnie on każdego bez względu na płeć, wiek, a nawet szerokość geograficzną. Walczono z nim od tysięcy lat, stosowano przeróżne środki i nic! Trądzik się nie daje.

W internecie znajduje się mnóstwo informacji o coraz to nowych i bardziej świetnych produktach, przynoszą one mniej lub bardziej oczekiwane efekty. Przyjrzyjmy się specyfikom, które powinny pomóc z walką z trądzikiem.

Za powstawanie trądziku odpowiedzialne są hormony. Powstaje on w mieszkach włosowych, gdy pory skóry zatykają się i gruczoły łojowe produkują nadmiar sebum (łojotok). Istnieje kilka czynników, które przyczyniają się do powstawania i nasilenia trądziku, oto one: stosowanie i niedokładne zmywanie makijażu, stosowanie kosmetyków na bazie alkoholu- podrażnia i wysusza on skórę, zajście w ciążę, dziedziczenie trądziku, zmiany hormonalne wywołane lekami hormonalnymi, oraz okresowe zmiany hormonalne wywołane miesiączką.

Jako broń w walce z trądzikiem możemy wykorzystać aloes. Działa on kojąco. Sok z tej rośliny działa naprawczo i przeciwzapalnie i można go używać nawet z ułamanego liścia. Wystarczy odrobinę soku nałożyć dwa razy dziennie na wyprysk lub na miejsca gdzie występuje trądzik. Efekt powinien być widoczny po około tygodniu. Aloes łagodzi objawy i redukuje stany zapalne, radzi sobie też z bliznami po trądziku.

Warto też skorzystać z pomocy mięty. Ma ona właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Jest to roślina delikatna a co za tym idzie jest także bezpieczna w użyciu. Łatwo możemy wykonać maseczkę miętową, wystarczy kilka listków mięty zgnieść i wmasować w skórę. Po około 15 minutach maseczkę zmywamy zimną wodą. Otrzymujemy dodatkowo efekt chłodzący, ponieważ też takie właściwości posiada mięta. Efekty powinny pojawić się już po kilku razach stosowania maseczki.

Warto też zastanowić się nad skorzystaniem z cytryny. Jest to jeden z najpopularniejszych sposobów na walkę z trądzikiem. Wystarczy wycisnąć sok z połówki cytryny i wieczorem przemyć i nią miejsca, gdzie znajduje się trądzik. Rano należy zmyć twarz zimną wodą . Po około trzech tygodniach powinny być widoczne rezultaty. Jeśli chodzi o ten sposób należy jednak uważać, ponieważ cytryna może podrażnić skórę a w szczególności tą wrażliwą. Wtedy należy ograniczyć czas aplikacji, bądź zmieszać sok z cytryny z wodą.
Warto też regularnie odwiedzać kosmetyczkę, która oczyści pory z naszej twarzy, wykona zabiegi z wykorzystaniem kwasów owocowych, oraz naświetli twarz ultrafioletem. Kosmetyczka ma w swoim gabinecie maseczki, które zawierają w sobie składniki, które powinny pomóc w walce z trądzikiem. Należy jednak pamiętać, że nie każdy kosmetyk działa na danego człowieka.

Gdy chcemy pozbyć się trądziku musimy zadać sobie jedno pytanie, czy wiemy wystarczająco dużo na jego temat. Może warto w encyklopedii poszukać informacji na taki temat, znajdziemy tam jaką dietę powinniśmy stosować, czego unikać a co warto jeść, np. gdy nie chcemy trądziku powinniśmy zrezygnować czekolady, ostrych potraw, soli, cytrusów, za to powinniśmy pić dużo wody, oraz jeść warzywa. Twarz powinniśmy przemywać żelami antybakteryjnymi, a później warto stosować toniki bezalkoholowe. Warto dbać o cerę, ponieważ to nasza wizytówka. Pamiętajmy trądzik może dopaść nas w każdym wieku, dlatego tak ważna jest wiedza jak się jego pozbyć.

www.ZielonyDziennik.pl, Aneta Świderska