Koniec naszej klasy?

0
1400
views

Jeszcze nie wiem co, Facebook przegonił Nasząklasę.pl. Stało się coś, co zapowiadano od dawna. Jeszcze rok temu wydawałoby się to niemożliwe dziś jest już faktem. Co się stało? Dlaczego? Jak? Jedno jest pewne – właściciel naszejklasy nie straci na tym, on nie zbiednieje. Posiada bowiem akcje (nienotowanego na giełdzie) Facebooka.

Właściciel naszejklasy ma także największy portal rosyjskiego internetu oraz akcje Zyngi – czyli producenta gier w wersji flash, które zadomowiły się na facebooku bardzo dobrze – Farmville, Citiville i inne są tego najlepszym przykładem. W pierwszą z nich grało niegdyś osiemdziesiąt milionów osób!

 

Więc co się zmieniło w ostatnim roku? Facebook jest niekwestionowanym liderem internetu. Ostatnio podana liczba użytkowników to 750 milionów. Wkrótce z pewnością przekroczy miliard, choć wszyscy inni starają się uszczknąć coś liderowi. Ostatnio największy rywal – firma Google zachęca do przechodzenia na jego portal społecznościowy G+ czy jak to się tam nazywa.

Co przyciąga ludzi do Facebooka? Fakt, że mogą poznać nowych ludzi? Fakt, że tych ludzi wciąż przybywa? Niegdysiejszy rywal MySpace jest w odwrocie. Niegdyś szczycił się ćwierć miliardem kont, dziś jednak jest cieniem samego siebie. Kupiony niegdyś za 580 milionów dolarów przez Ruperta Murdocha, niedawno został sprzedany za cenę prawie dwudziestokrotnie mniejszą. Facebook rządzi w Ameryce. Podobnie jest w wielu innych krajach. Naród, który najchętniej używa facebooka to… Islandia! Tam prawie 90% obywateli ma konto na tym portalu społecznościowym.

 

Ale co się stało z nasząklasą? Wydaje się, że przespała moment, w którym Facebook przestał być fenomenem amerykańskim. I ostatnie próby zmian – w którym nie tylko zmieniła się nazwa, ale także portal miał zacząć przypominać swojego rywala, nie przyniosły spodziewanego efektu. Może to jest kwestia skali? Naszaklasa to niestety produkt lokalny, a facebook – globalny. Więc naszaklasa może była skazana na porażkę? Nie wiem? Myślę, że straciła w oczach swoich użytkowników na atrakcyjności. Stała się zbyt nudna. Że na FB można było robić więcej. I nic nie pomogą różne gry na nk.pl. Na to już jest za późno.

 

Co będzie teraz? Naszaklasa oczywiście zostanie, może straci użytkowników, może ich utrzyma. Pewnie się zmieni. Ale czy na lepsze? Facebook może też się zatrzymać. Co chwila ponawiane są zarzuty o braku prywatności na tym największym z portali społecznościowych świata. Pracodawcy na Zachodzie od dawna już starają się podglądać portale nie tylko pracowników, ale także osób ubiegających się o stanowiska w ich firmach. A facebook zbiera coraz więcej ludzi i informacji o nich samych.

 

W najgorszym z możliwych scenariuszy facebook z racji tego, że mają wspólnego właściciela, może połknąć nasząklasę. Myślę, że byłoby szkoda. W końcu naszaklasa, choć nie jest to wymysł kompletnie oryginalny to jednak jest dość swojski. Zobaczymy, czas pokaże.

 

Artur Pomper