Obama jednak przeprosił! Co napisał Komorowskiemu?

0
1332
views

Proste słowa "Ubolewam, z powodu tego błędu". Prezydent Obama wyraził w odpowiedzi na list Bronisława Komorowskiego głębokie ubolewanie z powodu nie fortunnego błędu w swoim przemówieniu. Zapewnił ,że sformułowania o "polskich obozach śmierci" użył nieumyślnie – dowiedziała się PAP.

Obama nazwał użyte przez siebie słowa jako sformułowanie, "które wywoływało ból wielu Polaków przez lata i z którym Polska słusznie walczyła, chcąc wyeliminować je z publicznej dyskusji na świecie".

Prezydent USA napisał też "ubolewa z powodu tego błędu i zgadza się, że ten moment stanowi okazję do zapewnienia, by to i przyszłe pokolenia znały prawdę”.

 

Źródło: tvn24.pl

Treść listu prezydenta baracka Obamy do Prezydenta Bronisława Komorowskiego

 

Jego Ekscelencja Bronisław Komorowski,

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Warszawa

Szanowny Panie Prezydencie,

Dziękuję za list, który otrzymałem 30 maja. Uhonorowanie Jana Karskiego Medalem Wolności, najwyższym amerykańskim cywilnym odznaczeniem, było dla mnie zaszczytem. Zdecydowałem się na to ze względu na ogromny szacunek, jaki amerykańscy obywatele żywią w stosunku nie tylko do tego wielkiego polskiego patrioty, ale także dla poświęceń całego Narodu Polskiego podczas nazistowskiej okupacji.

Nawiązując do sformułowania "polskie obozy śmierci", zamiast "nazistowskie obozy śmierci na terenach okupowanej przez Niemcy Polski", chciałem zapewnić, że użyłem go przypadkowo. Wiem, że sprawia ono Polakom wiele bólu i że od lat słusznie walczycie o to, aby wyeliminować je ze światowego dyskursu. Żałuję tego błędu i mam nadzieję, że stanie się on okazją do przekazania obecnemu i przyszłym pokoleniom prawdy.

Jak wszyscy wiemy, Polacy strasznie ucierpieli pod nazistowską okupacją podczas II wojny światowej. W pościgu za niszczeniem polskiej narodowości i polskiej kultury czy eksterminacją Żydów, naziści zabili ponad sześć milionów polskich obywateli, w tym trzy miliony polskich Żydów podczas Holokaustu. Odwaga Polaków podczas walki w podziemiu to wielka historia heroizmu i męstwa.

List Obamy do Komorowskiego – zobacz oryginalny dokument

Ponadto nie było "polskich obozów śmierci". Zabójstwa, jakich dokonano w Auschwitz-Birkenau, Bełżcu, Treblince, czy gdziekolwiek w okupowanej Polsce, były dokonane przez nazistów. Wielu Polaków ocaliło swoje życie i wielu oddało je za Żydów podczas Holokaustu.

Dlatego właśnie oddałem hołd polskim ofiarom Holokaustu podczas mojej wizyty w Muzeum Pamięci Holokaustu w USA, którą odbyłem w kwietniu. Dlatego również oddałem cześć podczas mojej wizyty na Grobie Nieznanego Żołnierza i pod pomnikiem Bohaterów Getta podczas wizyty w Warszawie w zeszłym roku. Również dlatego, podczas 65. rocznicy wyzwolenia Auschwitz Birkenau w 2010 roku, poparłem wysiłki rządu i polskich obywateli zachowania w pamięci tego miejsca ogromnego bólu, by zachować to w pamięci i jako naukę dla całego świata.

Zdaję sobie dobrze sprawę z więzów przyjaźni, jakie łączą nasze kraje. Byłem zaszczycony mogąc gościć Waszą reprezentację na szczycie NATO, który odbywał się w moim rodzinnym Chicago, które jest jednocześnie największym skupiskiem polskiej ludności poza Warszawą. Od początku swojej prezydentury pracuję nad umacnianiem naszego sojuszu, dzięki czemu jest on silniejszy niż kiedykolwiek.

Polska jest jednym z najbliższych i najsilniejszych sojuszników Ameryki. Razem stawiamy czoła wyzwaniom XXI wieku zarówno w Europie, jak i na całym świecie. Jestem pewien, że naszą współpracą jeszcze wzmocnimy nasze nierozerwalne więzy przyjaźni i solidarności w nadchodzących latach.

Z poważaniem

Barack Obama

(tłumaczenie redakcji onet)