Zofia Stankiewicz Kobieta prawa …

0
1392
views

Zofia Stankiewicz, urodziła się dnia 14 września 1862 roku w Ryżowie, koło Żytomierza. Zmarła ona natomiast, 4 października 1955 roku w Warszawie. Zasłynęła ona w kulturze naszego kraju, jako malarka, graficzka oraz wielka obrończyni praw kobiet.

Przede wszystkim wiedza

Studiowała grafikę i rysunek w Charkowie. Następnie zdobywała wiedzę w Klasie Rysunku u mistrza tego gatunku, Wojciecha Garsona w Warszawie, a następnie w Academie Julian w Paryżu. Po powrocie do Warszawy kształciła się w pracowniach Miłosza Kotarbińskiego, a także Konrada Krzyżanowskiego.

Kochała naturę

Zofia Stankiewicz pracowała głównie w Warszawie, gdzie tuż po studiach głównie malowała pejzaże i martwą naturę. Z czasem poświęciła się też grafice, w której najczęściej przedstawiała motywy przyrodnicze. W roku 1912, została założycielką Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Graficznych. Zofia Stankiewicz w swoich pracach uprawiała również techniki metalowe, litografię i linoryt. W jej twórczości dominowała tematyka architektoniczna, a jej wiele prac przedstawiało widoki dawnej Warszawy.

Pomoc dla kobiet

Nie mogąc znieść upokorzenia, w którego obliczu znajdowało się wiele kobiet, zakładała ona pensjonaty dla samotnych matek i maltretowanych żon. Ze sprzedaży swoich prac, fundowała biednym kobietom gorące posiłki, a bywało też i tak, że ze swoich oszczędności opłacała adwokatów, celem niesienia pomocy prawnej potrzebującym kobietom.
W roku 1933, ta wybitna polska artystka została laureatką Nagrody Miasta Stołecznego Warszawy.
Zofia Stankiewcz zmarła 4 października 1955 roku i została pochowana na cmentarzy powązkowskim w Warszawie.

Ewa Michałowska – Walkiewicz