W przyszłe wakacje nie będzie roamingu

0
1111
views

Już za rok w czasie wakacji nie będzie trzeba obawiać się korzystania z telefonu komórkowego. Komisja Europejska naciska na jak najszybsze zniesienie stawek roamingowych pomiędzy krajami Unii Europejskich. Pozytywne sygnały płyną od ekspertów, którzy przyznają, że nie ma żadnych uzasadnień technicznych, aby telefonowanie do innego kraju UE było droższe od cen obowiązujących w granicy jednego państwa.

 

Aktualnie połączenia roamingowe są nawet pięć razy droższe od tradycyjnych, a połączenia telefonu z Internetem nawet czterdzieści razy droższe. Zdaniem ekspertów, połączenia na krótkich dystansach (krajowych) wymagają więcej operacji niż te realizowane na długich.

 

Komisja Europejska planowała zniesienie wewnątrzunijnego roamingu o 2015 roku. Teraz jednak plany przyspieszono i zgodnie z nimi opłaty zostaną zniesione od lipca 2014 roku.

 

Zdaniem ekspertów, z koniecznością zniesienia opłat roamingowych pogodzili się już operatorzy. Dużym operatorom nie przyniesie to wielkich strat, problemy finansowe mogą jedynie odczuć mniejsi. Firmy telekomunikacyjne z pewnością będą szukać nowych źródeł dochodu.

 

Zniesienie opłat roamingowych to pierwszy krok na drodze do zmniejszenia opłat za połączenia. Aktualnie najtańsze są połączenia telefoniczne realizowane na Litwie, a stawki operatorów na terenie Holandii są siedmiokrotnie wyższe, niż na Litwie.