Jak działa kinesiotaping?

0
2099
views

Czym jest kinesiotaping? Tę stosowaną w fizjoterapii technikę stosuje się w przypadku różnych urazów sportowych. Inaczej nazywa się plastrowaniem dynamicznym, a jej celem jest złagodzenie negatywnych efektów treningów. Korzystali z niej m.in. Serena Williams czy Mario Balotelli; na czym polega ta metoda i kiedy warto się na nią zdecydować?

Kinesiotaping – czym jest?

Plastrowanie dynamiczne to jedna z technik zapobiegania bólom i urazom sportowym. Została ona opracowana na początku lat 70. przez Kenzo Kase, japońskiego doktora, ale dopiero 20 lat później zrobiło się o niej naprawdę głośno. Metoda polega ona oklejeniu różnych części ciała różnobarwnymi plastrami, które łagodzą efekty przeciążeń czy kontuzji – pomaga m.in. w przypadku problemów z kręgosłupem, skurczów łydek lub bólów pourazowych. Wybrana część ciała zostaje oklejona specjalnymi, elastycznymi plastrami, które pomagają jej się zregenerować. Można je nosić od kilku dni aż do paru tygodni, wszystko zależy od rodzaju dolegliwości; plastry wykonane są z rozciągliwej bawełny, która następnie jest przyklejana do ciała za pomocą kleju akrylowego.

Jak działa plastrowanie dynamiczne?

Kinesiotaping ma na celu złagodzenie bólu spowodowanego kontuzjami lub przeciążeniami po treningach. Przepuszczają powietrze i są wodoodporne, więc są niezwykle funkcjonalne i nie odkleją się aż tak łatwo; mają także grubość zbliżoną do ludzkiego naskórka. Naklejona na ciało taśma sprawia, że skóra lekko się unosi, zwiększa przestrzeń między nią a mięśniami i redukuje napięcie. Skutkiem jest rozluźnienie spiętych lub nadwyrężonych miejsc – jeśli zdecydujemy się na kinesiotaping, może on skutecznie zastąpić nam leki przeciwbólowe.

Kto może skorzystać z kinesiotapingu?

Technika kinesiotapingu przeznaczona jest dla wszystkich aktywnych fizycznie osób, którym przydarzyła się kontuzja, wypadek lub inne przeciążenie podczas treningu. Taśmy do kinesiotapingu łagodzą także zespoły bólowe kręgosłupa, pomagają w przypadku ograniczonych zakresów ruchu czy też schorzeniom reumatycznym. Plastrowanie dynamiczne jest także wskazane po operacjach, jeśli pacjent cierpi na ostre bóle, a nie można zwiększyć dawki leków je uśmierzających. Kinesiotaping może być także stosowany prewencyjnie – zapobiega kontuzjom, ułatwia przemieszczenie się mięśni względem powięzi i stabilizuje stawy. Technika ta pomoże także tym, którzy borykają się z problemem uciążliwych skurczy w łydkach (np. w czasie snu). Aby taśmy przynosiły maksymalny efekt warto, aby naklejał je specjalista. Wykorzystywany przy tym zabiegu sprzęt rehabilitacyjny Juventas i łóżko rehabilitacyjne Juventas z pewnością zapewni komfort podczas wizyty.

Fot: Aleksey Toritsyn