Podróż do Meksyku. Gdzie i po co jechać?

0
1062
views

Bardzo możliwe, że zaliczyłeś już mnóstwo interesujących z turystycznego punktu widzenia miejsc w Europie, byłeś wszędzie: na bajkowych Lofotach, na Krymie, w Grecji, na Cyprze, odwiedziłeś Lazurowe Wybrzeże, francuskie winnice, normandzkie wyspy, szkockie zamki…

Teraz być może myślisz co dalej, gdzie się tutaj wybrać na kolejny urlop? Rozum podpowiada – Afryka, Egipt, Tunezja, Maroko… może coś bardziej egzotycznego?

A czy brałeś w ogóle pod uwagę inne miejsca na świecie? Czy przyszło Ci do głowy, że mógłbyś spróbować wyjechać na przykład do Ameryki Południowej lub Środkowej? Jeśli właśnie Ci się tej pomysł nawet spodobał, to podpowiadamy Ci niesamowicie wręcz atrakcyjny cel wyprawy wakacyjnej – Meksyk.

Z czym kojarzy Ci się Meksyk? Zapewne z wąsatymi mężczyznami w wielkich sombrero pijących tequilę i palących wielkie cygara. Być może też z upalną, jałową pustynią i wysoką przestępczością. Ten obraz jest jednak z gruntu fałszywy. Został ukształtowany przez amerykańskie westerny i filmy sensacyjne niskich lotów. W rzeczywistości kraj ten jest niezwykle wręcz piękny i malowniczy. Ludzie tam przyjaźni, jedzenie wspaniałe, a pogoda w większości miesięcy roku bardzo przyjemna dla turystów z Europy. I nie zapominajmy także o turystycznych atrakcjach. Jedne z najpiękniejszych plaż świata, niesamowite zabytki oraz przede wszystkim niespotykana nigdzie indziej rzeźba terenu.

Cenote na Jukatanie

Czy słyszałeś kiedyś o Jukatanie i tamtejszych cenote? Jeśli jakimś cudem Ci to umknęło, to nadmienimy tylko, że są to niewielkie jeziorka ze słodką wodą, które są jedynie otworami wejściowymi do ogromnych zbiorników słodkiej wody kryjących się pod powierzchnią Jukatanu. Po prostu sklepienie jaskiń tworzących w normalnych warunkach podłoże, po którym stąpamy, w niektórych miejscach pękło i zapadło się, tworząc właśnie te charakterystyczne jeziorka. Są one wypełnione krystalicznie wręcz czystą, chłodną słodką wodą i stanowią wspaniałe miejsce do nurkowania. Nie znajdziesz niczego takiego nigdzie indziej na świecie.

A jeśli chciałbyś także poznać jakieś miejscowe atrakcje turystyczne o historycznym znaczeniu, to nie znajdziesz niczego bardziej imponującego od legendarnych już dziś pozostałości po cywilizacji Majów i Azteków. Zapewne dobrze kojarzysz niektóre z budowli należących do tej grupy, choćby dzięki grom slotowym czerpiącym garściami z tej tematyki – wspomnij bodaj świetny Mayana automat do gry.

Chichén Itzá

Ta nazwa odnosi się do legendarnego miasta Majów. Bez wątpienia jest ono najbardziej także znaną pozostałością po cywilizacji tych niesamowitych Indian. Z tego samego względu jest także najbardziej popularne wśród turystów i co się z tym wiąże – bardzo powszechnie odwiedzane.

Nie zdziw się więc, jeśli okaże się, że gdy się do niego udasz, to na miejscu zastaniesz prawdziwe tłumy. W zasadzie o każdej porze roku przewalają się tam tabuny odwiedzających. Ale uwierz nam – gdy ujrzysz Chichén Itzá po raz pierwszy w życiu, to od razu będziesz wiedział, dlaczego tak wielu ludzi za punkt honoru stawia sobie zobaczyć te słynne ruiny choć raz w życiu.

To właśnie tutaj znajdują się najpopularniejsze budowle kojarzone z Majami:. El Caracolo, Świątynia Wojowników, La Iglesia i wiele innych widnieją na licznych pocztówkach i zdjęciach z praktycznie każdej wycieczki do Meksyku!

Coba

Jeśli nie lubisz tłumów w czasie wakacji, to możesz rozważyć także inne ciekawe miejsca. Jednym z bardziej godnych uwagi, do tego zdecydowanie mniej popularnym wśród turystów jest Coba. To kolejne miasto zbudowane wiele stuleci temu przez Majów. Jest mniej imponujące, niż Chichén Itzá, ale za to lepiej zachowane.

Największą zaletą Coby jest lokalizacja. Mieści się ono niedaleko Cancunu, czyli jednego z najsłynniejszych ośrodków turystycznych Meksyku. To zaledwie kilkanaście minut jazdy samochodem! Coba znana jest najbardziej ze swojej niesamowitej piramidy Nohoch Mul. Ale miłośnicy zwiedzania i odkrywania będą z pewnością zachwyceni, mogąc ujrzeć na własne oczy jedyne zachowane obserwatorium astronomiczne zbudowane przez Majów.

A czy wiedziałeś o tym, że Majowie uprawiali wiele dyscyplin sportu? Nawet grali w piłkę. Nie przypominała ona dzisiejszego futbolu, była raczej krwawą i brutalną rozrywką, jednak bez wątpienia grano w nią piłką. Tak, stadion piłkarski Majów także możesz zwiedzić, jako że znajduje się on na terenie Coby!

Stolica Meksyku

Będąc w tym kraju, nie powinieneś także pominąć jednego z największych miast świata, tętniącego życiem i niezwykle barwnego Meksyku. Jest ono zbyt duże, by wymieniać szczegółowo jego zabytki i godne uwagi miejsca. Sam Meksyk to świetny cel wyjazdu urlopowego, ale będzie trzeba poświęcić na to sporo czasu. Jeden dzień z pewnością nie wystarczy. Jeśli więc tylko tyle urlopu Ci pozostało, to po prostu przejedź się samochodem przez główne arterie tej niesamowitej metropolii i spróbuj poczuć jej niezwykły klimat. Z pewnością będziesz także zachwycony.

A z samego miasta możesz także zrobić sobie szybki wypad na atlantyckie wybrzeże Meksyku albo wręcz przeciwnie – na plaże po stronie Pacyfiku, by się na nich rozłożyć na leżaku i zagraj w automaty online. Mało które duże miasta na świecie mają tak dogodną pod względem turystycznym lokalizację.