Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew w Polsce

0
788
views

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew przyleciał do Polski. Rosyjski przywódca wraz z małżonką dotarli już do Pałacu Prezydenckiego, gdzie powitał ich prezydent Bronisław Komorowski wraz z małżonką.

Żona rosyjskiego prezydenta, Swietłana przyleciała do Warszawy w niedzielę wieczorem. Około stu osób przyszło na Krakowskie Przemieście, by zaprotestować przeciw wizycie Miedwiediewa. Manifestujący domagają się m.in. wyjaśnień w sprawie smoleńskiej katastrofy. Manifestację zabezpiecza kordon policji. Podobne manifestacje mają odbyć się także w Krakowie, Poznaniu i Gdańsku. W tej chwili trwają rozmowy w cztery oczy obu przywódców.

Dmitrij Miedwiediew spędzi w Polsce dwa dni. Oficjalna część wizyty rozpoczęła się kilka minut po godzinie 12.00 od uroczystego powitania rosyjskiej pierwszej pary na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego przez Bronisława Komorowskiego i jego żonę Annę.

Prezydenci Polski i Rosji w tej chwili odbywają rozmowy w cztery oczy. Po ich zakończeniu rozpoczną się rozmowy plenarne obu delegacji. Następnie, w obecności Komorowskiego i Miedwiediewa podpisane zostaną umowy polsko-rosyjskie.

O godz. 17.30 w warszawskim hotelu Hyatt z rosyjskim prezydentem spotka się premier Donald Tusk. Wcześniej Miedwiediew złoży wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Noc z poniedziałku na wtorek Dmitrij Miedwiediew wraz z żoną spędzą w hotelu Hyatt, położonym w pobliżu ambasady rosyjskiej. We wtorek przed wyjazdem z Polski, który nastąpi w godzinach przedpołudniowych, rosyjski prezydent ma złożyć kwiaty na cmentarzu Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich przy ul. Żwirki i Wigury.

Miedwiediew przyjechał do Polski w kilkanaście dni po przyjęciu przez rosyjską Dumę Państwową uchwały w sprawie zbrodni katyńskiej, w której mord na polskich oficerach wiosną 1940 roku uznano za zbrodnię reżimu stalinowskiego. Po przyjęciu tej uchwały, prezydent Bronisław Komorowski wyraził nadzieję, że będzie ona „istotnym drogowskazem dla państwa rosyjskiego, w tym dla władzy wykonawczej”.

„Tak dla Europy wolnych narodów”, „Nie dla rosyjskiego imperializmu” – pod takimi hasłami mają odbyć się w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Gdańsku protesty w związku z wizytą w Polsce prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa. Portal Niezależna.pl podał, że w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Gdańsku odbędą się protesty przed placówkami dyplomatycznymi Federacji Rosyjskiej.

W stolicy manifestacja przed ambasadą ma się rozpoczęć o godz. 18; w Krakowie i Poznaniu – przed tamtejszymi konsulatami rosyjskimi – o godz. 15, a przed konsulatem w Gdańsku – o godz. 17. Trójmiejskie Kluby Gazety Polskiej oraz Stowarzyszenie Polska Racja Stanu apelują, by na tę manifestację przynieść znicze i flagi narodowe.

Grudniowa wizyta Miedwiediewa w Warszawie będzie trzecią oficjalną wizytą rosyjskiego prezydenta w naszym kraju w historii stosunków między Rzeczpospolitą Polską a Federacją Rosyjską.

Miedwiediew przybył do Polski na pokładzie specjalnego samolotu Iljuszyn Ił-96-300PU, zbudowanego w 2003 r. na zlecenie jego poprzednika Władimira Putina i luksusowo wykończonego.

(meg, mj, tw)