Majówka z Marynarką Wojenną

0
758
views

Torpeda do zwalczania okrętów podwodnych, sonary, pojazdy podwodne, sprzęt nurkowy, komora dekompresyjna, a także występ Orkiestry i Kompanii Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej – to niektóre atrakcje majówki z Marynarką Wojenną w sobotę, 4 maja, na pl. Piłsudskiego i pl. Zamkowym.

Marynarze to rzadko spotykani goście w stolicy, tym bardziej warto przyjść na spotkanie z nimi, bowiem przygotowali dla warszawiaków ciekawe prezentacje i koncerty w całodziennym wydarzeniu „Warszawa – cała naprzód”.  Narodowy Bank Polski przygotował natomiast okolicznościową monetę z wizerunkiem ORP „Warszawa”.

Pl. Piłsudskiego, godz. 10.00- 19.00

Na parkingu przed budynkiem Dowództwa Garnizonu Warszawa, będzie można zobaczyć pokaz sprzętu i wyposażenia Marynarki Wojennej. Marynarze zaprezentują m.in. jedną z najnowocześniejszych na świecie torped przeznaczonych do zwalczania okrętów podwodnych. Jest to torpeda MU-90, w którą wyposażone są polskie fregaty rakietowe (ORP „Gen. K. Pułaski” i ORP „Gen. T. Kościuszko”) oraz śmigłowce Marynarki Wojennej.

Przygotowany będzie także pokaz sprzętu nurkowego, w tym unikatowe, amagnetyczne aparaty nurków-minerów MW i wykrywacze metali, które służą do lokalizacji niebezpiecznych, podwodnych obiektów. Będzie można zobaczyć pojazd podwodny, sonar i sondę, którymi specjaliści hydrografii badają morskie akweny i wraki na dnie Bałtyku. Wyjątkową atrakcją będzie mobilna komora dekompresyjna, z której korzystają nurkowie MW. W takiej komorze symuluje się ciśnienie panujące na różnych głębokościach, m.in. by przetrenować organizm nurka. Dla tych, którzy są ciekawi jak rozmawiać pod wodą marynarze pokażą urządzenie bezprzewodowej łączności podwodnej. Będzie można także wejść do specjalnej łodzi ratowniczej, którą ratownicy Marynarki Wojennej wykorzystują do podejmowania rozbitków na morzu.
   
Godz. 17.00

Kulminacyjnym momentem majówki z Marynarką Wojenną będzie uroczystość prezentacji nowej, okolicznościowej monety NBP – dwuzłotówki z wizerunkiem niszczyciela rakietowego ORP „Warszawa” z lat 1988 – 2003. Prezentacja, a mówiąc po marynarsku – „wodowanie i chrzest morski” nowej monety odbędzie się o godzinie 17.00 przed Dowództwem Garnizonu Warszawa. W historii polskich sił morskich, pod biało-czerwoną banderą, służyły bowiem trzy okręty ORP „Warszawa”. Pierwszy z nich był tzw. monitorem rzecznym (1920 – 1939). Dwa kolejne okręty, noszące nazwę miasta stołecznego, były niszczycielami, które służyły w polskiej flocie odpowiednio: w latach 1970 – 1986  i 1988 – 2003. Jeszcze przed majówką z Marynarką Wojenną, w oknach budynku Dowództwa Garnizonu Warszawa (od strony pl. J. Piłsudskiego) będzie można zobaczyć specjalną wystawę opracowaną przez Muzeum Marynarki Wojennej na temat tych okrętów.

Bezpośrednio przy budynku DGW Narodowy Bank Polski przygotuje specjalne stoisko, w którym będzie można wymienić pieniądze na okolicznościowe dwuzłotówki. Stoisko będzie czynne w godzinach 10.00 – 18.00 lub do wyczerpania zapasu monet.

Godz. 17.50
Koncert i pokaz musztry Orkiestry i Kompanii Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej.

Pl. Zamkowy, godz. 13.00-13.30

Koncert i pokaz musztry Orkiestry i Kompanii Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej. Orkiestra zagra utwory marynistyczne i szlagiery muzyki popularnej. Kompania Reprezentacyjna MW zaprezentuje pokaz musztry paradnej nawiązujący do ceremoniału morskiego.

Fot.um.warszawa.pl

Redakcja PL