Radośnie świętujmy 11 listopada

0
761
views

W Święto Niepodległości 11 listopada Traktem Królewski przejdzie tradycyjna defilada historyczna. Po oficjalnych uroczystościach na pl. Piłsudskiego, ok. godz. 13.00, z ul. Królewskiej ruszą rekonstruktorzy w historycznych mundurach.

-„Cieszmy się, że jesteśmy niepodlegli, tak jak czynią to inne narody. Polacy od kilku już lat 11 listopada świętują radośnie i oryginalnie. W Warszawie mamy marsz Razem dla Niepodległej, defiladę historyczną, Bieg Niepodległości – każdy może dla siebie wybrać formę świętowania. Zapraszam do udziału.” – powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent Warszawy.
 

Historyczne wojsko poprzedzać będzie warszawiaków defilujących w  marszu Razem dla Niepodległej, na który zaprasza prezydent RP. 11 listopada to jedyna okazja w roku, aby uczestniczyć w oryginalnej lekcji historii. Ulicami Warszawy przemaszerują bowiem żołnierze w mundurach z różnych epok, wojen i powstań. Tak więc będzie można zobaczyć powstańców ze zrywów niepodległościowych w 1830 r. i 1863 r. i z powstania wielkopolskiego 1918-19. Przemaszeruje także oddział piechoty Baonu Stołecznego Górskiego z 1936 r. oraz formacje w różnych mundurach i z uzbrojeniem z II wojny światowej.

Największą atrakcją rocznicowej defilady jest zawsze konnica. W tym roku ruszy z pl. Trzech Krzyży i dołączy do maszerujących, ustawiając się na ich czele. Przejadą m.in. ułani grochowscy, szwadron ochotniczy, a także szwoleżerowie rokitniańscy  i mazowieccy, ułani krechowieccy oraz lansjerzy nadwiślańscy. Dużą ciekawostka będą także żołnierze-cykliści, podczas defilady zobaczymy rekonstruktorów ze szwadronu kolarzy.
Łącznie w defiladzie, która dotrze do Belwederu,  weźmie udział 150 żołnierzy piechoty i ponad 80 koni.

Marsz  Razem dla Niepodległej  przejdzie ulicami: Królewską, Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem i Alejami Ujazdowskimi do Belwederu.

Uczestnicy marszu będą się zatrzymywać kolejno przy pomnikach: Kardynała Stefana Wyszyńskiego (ul. Krakowskie Przedmieście, plac przed Kościołem Wizytek); Wincentego

Witosa (pl. Trzech Krzyży); Stefana Roweckiego „Grota” (u zbiegu ul. Chopina i Al. Ujazdowskich.); Ignacego Jana Paderewskiego (park Ujazdowski); Romana Dmowskiego (u zbiegu al. Szucha i Al. Ujazdowskich). Marsz zakończy się ok. godz. 15.00 przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego obok Belwederu.