Bieżący ranking najlepszych lokat bankowych

0
1397
views

Po serii cięć stóp procentowych, która trwała od listopada ubiegłego roku, lokaty musiały stracić na oprocentowaniu. Banki jeszcze przed decyzjami RPP obniżały oprocentowanie lokat, jednak jeszcze w grudniu mogliśmy liczyć na stawki rzędu 6,5-7%.

Po Nowym Roku, styczeń nie maluje się w różowych barwach. Większość lokat zapewnia mniejsze zyski, a na lokacie możemy maksymalnie osiągnąć 5,5-6%. Druga strona medalu to spadająca inflacja, która wpływa na większe zyski realne z lokat. Na pewno niższa inflacja może cieszyć wszystkie osoby oszczędzające na lokatach. Poniżej przedstawiamy aktualny ranking lokat ze stycznia 2013 roku.

Najlepsze lokaty na 3 miesiące

Najlepsze lokaty kwartalne posiadają najwyższe oprocentowanie spośród analizowanych terminów zapadalności. Najwyższe oprocentowanie w styczniu posiadała lokata Meritum Banku – Pierwsza Lokata. Jej oprocentowanie wyniosło 6,5%. Aby założyć lokatę, konieczne było otworzenie również konta osobistego. Maksymalnie na lokatę można wpłacić 20 tys. zł, po przekroczeniu tej kwoty oprocentowanie obniży się do 5,5%. Drugie miejsce zajęła lokata BGŻ Optima z oprocentowaniem na poziomie 6%. Tzw. Lokata Bezkarna, oferowana przez Internet jest możliwa do założenia wyłącznie przez nowych klientów. Na lokatę w BGŻ można wpłacić kwotę od 1 tys. zł do 20 tys. zł. Niewątpliwą zaletą Lokaty Bezkarnej jest możliwość wypłacanie oszczędności przed upłynięciem terminu zapadalności, zatrzymując przy tym naliczone odsetki. Na trzecim miejscu znalazła się Lokata Spinająca oferowana przez Polski Bank Przedsiębiorczości. Oprocentowanie tej lokaty wyniosło 5,8%. Na dalszych miejscach uplasowały się lokaty BNP Paribas – 5,5% oraz FM Bank – 5,4% w skali roku.

Atrakcyjne lokaty sześciomiesięczne

Z rankingu najlepszych lokat na 6 miesięcy zniknęły lokaty z oprocentowanie równym bądź wyższym niż 6%. Najlepszą lokatą półroczną okazała się lokata PBP. Lokata Spinająca o terminie zapadalności na 6 miesięcy gwarantowała 5,7%. Na drugim miejscu sklasyfikowano lokatę Toyota Banku – Depozyt Plus. Oprocentowanie tej lokaty wyniosło 5,59%. Trzecia pozycja, wśród najlepszych lokat na 6 miesięcy, przypadła lokacie FM Banku – FM Lokata na 5,5%. Pozostałe lokaty oferowały oprocentowanie nie wyższe niż 5,5%. 

Najlepsze lokaty długoterminowe – 12 i 24 miesiące

Lokaty długoterminowe w tym momencie wydają się dobrym rozwiązaniem, jeśli przyjmiemy, że nastąpią kolejne obniżki stóp procentowych. Lokata długoterminowa ze stałym oprocentowanie w tym przypadku zapewni nam stały zyski przez długi okres. Tym samym unikniemy sytuacji znacznej obniżki kwoty odsetkowej z lokat.

Na pierwszym miejscu wśród lokat na 12 miesięcy znalazła się lokata Toyota Banku – Depozyt Plus – oprocentowana podobnie jak lokata sześciomiesięczna – na 5,59%. Na drugim miejscu znalazła się Lokata z bonusem od BZ WBK. Posiadała ona oprocentowanie na poziomie 5,5%. Trzecie miejsce zajęła lokata PBP z oprocentowaniem 5,5%. Na dalszych miejscach uplasowały się lokaty takich banków jak: Eurobank, Credit Agricol, FM Bank. Lokaty tych banków posiadały oprocentowanie w granicach 5,4%-5,2%. 

Porównywalne oprocentowanie, do tego oferowanego na lokatach rocznych, można było dostać na lokatach dwuletnich. Najlepszy depozyt na 2 lata posiadał w styczniu Santander Consumer Bank. Lokata Direct+ Internet posiadała oprocentowanie 5,65%. Na drugim miejscu sklasyfikowano ofertę Credit Agricol. Lokata terminowa przez Internet posiadała oprocentowanie w wysokości 5,6%. Trzecie miejsce wśród najlepszych lokat na 24 miesiące przypadło lokacie Toyota Banku z oprocentowaniem na 5,4%.

Ranking lokat – aktualne zestawienia najlepszych lokat bankowych na rynku.

 

pl