Rośnie zainteresowanie hipoteką

0
1202
views

Czy to by oznaczało ze mieszkania zdrożeją? Ostatni kwartał był najlepszy od dwóch lat pod względem zainteresowania kredytami hipotecznymi. Zdaniem Andrzeja Oślizło, prezesa zarządu Związku Firm Doradztwa Finansowego oraz firmy Expander Advisors, na poprawę sytuacji wpłynęło niskie oprocentowanie oraz łatwiejszy dostęp do kredytów. hipotecznych.

W ostatnim kwartale firmy, należące do Związku Firm Doradztwa Finansowego, sprzedały o dziesięć i pół procenta kredytów więcej, niż w pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku. To pokazuje wyraźne ożywienie na rynku.

Duży wpływ na większe zainteresowanie kredytami ma z pewnością obniżanie stóp procentowych, które obecnie mają najniższy poziom od wielu lat. Zainteresowaniu kredytami sprzyja również niewielka inflacja. Stawka WIBOR (określa wartość oprocentowania na polskim rynku międzybankowym) spadła z kolei z pięciu do 2.7 procenta. To wszystko ma bezpośredni wpływ na wysokość spłacanych rat.

Na uwagę zasługuje także zwiększony popyt inwestycyjny. Polacy wycofują pieniądze z niskooprocentowanych lokat i inwestują je w zakup domu lub mieszkania.

Zdaniem prezesa Związku Firm Doradztwa Finansowego nie można wykluczyć wzrostu cen na rynku nieruchomości.

 

Michał Lisiak