Deweloperzy zaczną wynajmować mieszkania?

0
1526
views

Chciałbyś wprowadzić się do nowo powstałego mieszkania, ale nie masz zdolności kredytowej? Żaden problem. Zamiast kupować takie mieszkanie od dewelopera, możesz je od niego wynająć. Problem w tym, że… nie w Polsce, gdzie tego typu ofert trzeba szukać ze świecą. Czy ma to szansę się w najbliższym czasie zmienić?

„Przy aktualnej sytuacji rynkowej, przy stabilności sektora deweloperskiego deweloperzy będą w 100% skupiać się na budowie mieszkań i ich sprzedawaniu, ponieważ jest na rynku popyt. Polacy mają zdolność kredytową – są niskie stopy procentowe – i chcą mieszkać w swoich mieszkaniach. Wydaje mi się, że dopiero przez następne 10–15 lat w naszym społeczeństwie wytworzy się podejście, że może warto jednak mieszkanie wynajmować” – mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Mateusz Juroszek, wiceprezes firmy ATAL.

Należy zauważyć również, że budowanie, a następnie sprzedawanie mieszkań to dla deweloperów biznes prostszy i pewniejszy. Do wynajmowania mieszkań najemcom nie zachęcają też obecne przepisy prawne, które nadmiernie chronią lokatorów. Innym utrudnieniem jest dość duża szara strefa na rynku najmu.

W dalszym ciągu z powodzeniem powinien rozwijać się natomiast rynek najmu mieszkań oferowanych przez właścicieli indywidualnych. „Polacy lubią inwestować w nieruchomości. Jeżeli porównamy stopy zwrotu z inwestycji w fundusze inwestycyjne lub na giełdzie do stóp zwrotu z wynajmu mieszkań, to okaże się, że wcale nie jest on aż taki atrakcyjny. Ale dla Polaków to jest coś pewnego” – stwierdza ekspert.


infowire