Archeologiczny hit spod Olsztyńskiej Wysokiej Bramy doczeka się godnej oprawy

0
2395
views

Na dniach ratusz ogłosi konkurs na uczytelnienie i ekspozycję fortyfikacji Starego Miasta w Olsztynie. Tym samym wykopane podczas prac archeologicznych relikty znajdujące się pod Wysoką Bramą wreszcie zostaną godnie wyeksponowane.  

Rewitalizacja Placu Jedności Słowiańskiej miała zakończyć się jesienią 2011 roku. Tymczasem wykonano prace jedynie wzdłuż ulicy Lelewela i na odcinku od ul. Pieniężnego w górę do przystanku autobusowego. Przed Wysoką Bramą – prace wstrzymał konserwator zabytków, który zlecił prace archeologiczne.

W czerwcu 2011 roku podczas wykonywania tych prac – naukowcy natrafili na pozostałości średniowiecznych murów miejskich. Konieczne więc było poszerzenie obszaru pracy archeologów. Kolejny etap badań archeologicznych rozpoczął się w sierpniu 2012 roku. Wtedy również naukowcy dokopali się do okazów, których się nie spodziewali. Odnaleziono fragmenty murów, które nie istniały na żadnej z map. Na samym przedłużeniu szyi bramnej odkopano z kolei coś na kształt bramy. Okazało się, że obiekt to barbakan, ze znakomicie zachowanymi otworami strzelniczymi.

Po odnalezieniu zabytku projekt rewitalizacji placu przed Wysoką Bramą trafił do kosza, a sam barbakan został zabezpieczony. W ratuszu od początku mówiło się o wyeksponowaniu tego zabytku, odbyły się nawet w tym celu specjalne spotkania z naukowcami.

Dziś wiadomo, już że konkurs zostanie ogłoszony już na początku kwietnia. Podmioty, które wezmą udział w konkursie zaprezentują swoją wizję przyszłości odkopanego reliktu pod Wysoką Bramą.

– Uczestnicy zaproponują w jaki sposób uczytelnić lub wyeksponować zarówno tę część fortyfikacji, jak i pozostałe objęte konkursem. Konkurs ma bowiem dotyczyć obszaru od reliktu po Łynę wzdłuż ul. Nowowiejskiego – tłumaczy nam Patryk Pulikowski z Urzędu Miasta Olsztyna.

Konkurs podzielony zostanie niejako na dwie części.

– Pierwsza część, czyli okolice rondeli aż do Hotelu Zamek – zakończy się pracą konkursową i przystąpieniem ze zwycięzcą do negocjacji z wolnej ręki na przygotowanie projektów budowlanych i wykonawczych.

W tym zadaniu znajduje się też wkomponowanie – od strony ul. Nowowiejskiego – parkingu wyposażonego m.in. w toalety. Druga, od Hotelu Zamek do Łyny, to konkurs studialny tzn. zakończy się złożeniem pracy konkursowej z propozycjami uczytelnienia obiektów – dodaje Pulikowski.

Olsztyn.com.pl