Nie tylko Wrocław, czyli najcenniejsze skarby Dolnego Śląska

0
1012
views

Tereny Dolnego Śląska są wyjątkowo atrakcyjne dla miłośników przyrody i historii. To kraina wiekowych miast z historyczną zabudową, pięknych pałaców oraz gotyckich warowni.

Niziny, góry i rozległe kompleksy leśne tworzą tu bardzo zróżnicowany krajobraz i gwarantują możliwość udanego wypoczynku każdemu z nas. Bogata w zabytki jest Kotlina Kłodzka, zaś jej najważniejsze miasto może pochwalić się niezwykłą twierdzą – jednym z najpiękniejszych na ziemiach polskich zabytków o obronnym charakterze.  Turystyczną Mekką tego regionu jest bez wątpienia Wrocław z Ostrowem Tumskim i słynną Panoramą Racławicką, jednak nie tylko on zasługuje na uwagę. Jakimi atrakcjami kusi jeszcze Dolny Śląsk?

Śladami cystersów przez Dolny Śląsk

Wznoszone w XII i XIII wieku klasztory cysterskie są jedną z największych atrakcji na Dolnym Śląsku. Można je podziwiać m.in. w Trzebnicy oraz w Bardzie, jednak tym najpiękniejszym i najcenniejszym jest opactwo w Henrykowie. Z tutejszym klasztorem wiąże się również jeden z najważniejszych zabytków polskiego piśmiennictwa. To „Księga Henrykowska”, w której znajduje się pierwsze zdanie zapisane w języku polskim.  Kościół klasztorny zachwyca z kolei pięknym, barokowym wystrojem z którym mocno kontrastują surowe w swej formie grobowce Piastów śląskich: księcia Bolka II i jego żony.

Stawy Milickie i Dolina Baryczy

Dla tych, którzy wolą wypoczywać na łonie natury, idealnym miejscem jest dolina Baryczy oraz Stawy Milickie. To największy w Europie zespół stawów rybnych, a jednocześnie teren wyjątkowo cenny dla ornitologów. Szczególnie licznie występują tu kaczki oraz bociany białe.

Sama dolina Baryczy znana jest z największego w Polsce lęgowiska gęsi gęgawy, zaś wśród licznych gatunków roślin chronionych można tu ujrzeć takie perełki, jak gałuszka bagienna czy elizma wodna. Wielką atrakcją dla aktywnych turystów jest zaś poznawanie wszelkich bogactw tego malowniczego zakątka podczas spływu kajakiem.

To tylko nieliczne atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku. Ten region to prawdziwy raj dla miłośników turystyki, zaś malownicze pejzaże i fascynujące zabytki ujrzeć tu można niemal na każdym kroku.

 

pl