Polska Listę Najlepszych Miejsc Pracy

0
663
views

Już po raz piąty Instytut Great Place to Work® ogłosił Listę Najlepszych Miejsc Pracy w Polsce. Uroczystość miała miejsce 20 marca 2013 r. w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. W tym roku wyróżnionych zostało 16 firm w trzech kategoriach.

Oprócz dwóch dotychczasowych kategorii, firm zatrudniających do 500 osób i ponad 500 osób, po raz pierwszy uhonorowano firmy małe, zatrudniające do 50 osób.
W tym roku Great Place to Work® przebadał w Polsce  50 firm, zatrudniających łącznie ponad 57 tys. pracowników. Na Liście znalazły się firmy, które zdobyły największą liczbę punktów w łącznej ocenie dwóch aspektów: wyniku ankiety pracowniczej (wskaźnik zaufania w firmie, Trust Index©) oraz audytu kultury organizacyjnej i praktyk HR (Culture Audit©). Różnice punktowe między firmami wyróżnionymi miejscem na Liście są często bardzo niewielkie. Wszystkie stanowią elitę firm, potrafiących tworzyć przyjazne warunki pracy i klimat wzajemnego zaufania.
Oto tegoroczna Lista Najlepszych Miejsc Pracy w Polsce:

Ranking "Najlepszych Miejsc Pracy Polska 2013" w kategorii firm zatrudniających do 500 osób
1 Microsoft Sp. z o. o. Technologie informatyczne
2 SAS Institute Sp. z o. o. Technologie informatyczne
3 Astor Technologie informatyczne
4 Hotel Zdrojowy Pro-Vita Hotelarstwo
5 AbbVie Polska Biotechnologia i farmaceutyka
6 EMC Computer Systems Poland Technologie informatyczne
7 Royal Canin Polska Produkcja – artykuły spożywcze
8 Laboratorium Kosmetyczne Dr Irena Eris Produkcja – kosmetyki
9 Ochnik Sp. z o. o. Sprzedaż detaliczna – odzież
10 Mercedes-Benz Polska Sp. z o. o. Produkcja – sprzęt motoryzacyjny

Ranking "Najlepszych Miejsc Pracy Polska 2013" w kategorii firm zatrudniających powyżej 500 osób
1 Elica Group Polska Sp. z o. o. Produkcja – wyposażenie wnętrz
2 Atos Technologie informatyczne
3 Philips w Polsce Produkcja – sprzęt elektryczny
4 UBS Poland Service Centre Usługi profesjonalne

Ranking "Najlepszych Miejsc Pracy Polska 2013" wyróżnienia w kategorii firm zatrudniających poniżej 50 osób
1 EDP Renewables Polska Produkcja – energetyka
2 Mundipharma Polska Sp. z o.o. Usługi profesjonalne – reklama i marketing

Konkurs Great Place to Work® nie jest konkursem łatwym. Nie wystarcza sama silna marka ani same dobre chęci. Czy wprowadzane w firmie rozwiązania spełniają oczekiwania pracowników, decydują oni sami. Ponad 60% finalnej oceny firmy pochodzi z opinii pracowniczej.
Firmy z List Najlepszych Miejsc Pracy dobrze wyczuwają potrzeby pracowników. Poziom satysfakcji osób zatrudnionych w firmach, które znalazły się na Listach w ostatnich 5 latach rośnie. Jeśli w 2009r, w pierwszej edycji konkursu w Polsce, 68% pracowników była skłonna zgodzić się z twierdzeniem „biorąc wszystko pod uwagę, uważam, że moja firma jest wspaniałym miejscem pracy”, to   w tegorocznej, piątej edycji odsetek ten wyniósł 79%.
Rosną także oceny innych wskaźników, które składają się na ocenę finalną: wiarygodność, dbałość     o pracownika, uczciwość, rozumiana jako bezstronność i dawanie równych szans. W efekcie tego rośnie także kluczowy wskaźnik, który decyduje o miejscu na Liście: wskaźnik zaufania w firmie, czyli Trust Index©.

Zdjęcie

Nowością tegorocznej edycji było przyznanie wyróżnień w kategorii firm zatrudniających poniżej 50 pracowników, czyli firm małych, które jednak stanowią większość wśród podmiotów gospodarczych, działających na polskim rynku.
Na Listach Najlepszych Miejsc Pracy, co warto odnotować, pojawiają się firmy rodzime, z polskim kapitałem. Wśród tegorocznych laureatów wyróżnione zostały cztery takie firmy: Astor, Hotel Zdrojowy Pro-Vita, Laboratorium Kosmetyczne Dr Irena Eris oraz Ochnik sp. z o.o. .

Tradycyjnie podczas Gali ogłoszenia Listy Najlepszych Miejsc Pracy, przyznana została nagroda specjalna: statuetka dla „Firmy z wiatrem w żaglach” trafiła w ręce przedstawicieli Elica Group Polska.

 

Dla www.ZielonyDziennik.pl, G-COMMUNICATIONS Consultants